Gündem

Mutasyona uğrayan koronavirüsle ilgili dikkat çeken açıklama! Bilim Kurulu üyesi iyi ve kötü haberi verdi

Koronavirüsle mücadele devam ederken, olumsuz bir gelişme yaşandı. İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğradığı tespit edildi. Bunun üzerine koronavirüs aşısının etkili olup olmayacağı merak konusu oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada bir iyi bir de kötü haberi verdi. Öztürk, mutasyonun durdurulamayacağını belirtirken aşının etkisiz olacağı yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Değişime uğrayan yeni virüsün ilk olarak eylül ayında tespit edildiğini açıklayan uzmanlar, kasım ayında Londra’da tespit edilen vakaların dörtte birine yakınının yeni tür virüsle bağlantılı olduğunu açıkladı. Aralık ayının ortalarında bu oranın vakaların üçte ikisine yükseldiğine işaret eden uzmanlar, yeni türün çok hızlı yayıldığına işaret ediyor.

‘İNSANLARI HASTALANDIRDIKÇA MUTASYON ARTACAK’

Koronavirüsün şu ana kadar 4 binden fazla mutasyon geçirdiğini aktaran Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, “RNA’lı virüslerin hepsinde sürekli mutasyon olur. Çoğaldıkça, insanları hastalandırdıkça bu mutasyonlar artacak. Bu doğal bir süreç, durduramazsınız” dedi. İngiltere’deki mutasyonun diğer mutasyonlara göre farkına işaret eden Öztürk, şunları anlattı:

‘OLUMLU OLUMSUZ ETKİLERİ OLABİLİR VEYA HİÇ ETKİSİ OLMAZ’

“Diğer mutasyonlarda bulaştırıcılığı ve yayılmayı artırdığı yönünde bilgi edinilemedi. Şimdi burada böyle bir öngörü var. Mutasyonların olumlu, olumsuz etkileri olabilir veya hiç etkisi olmaz. İngiltere’deki ön çalışmalarda olumsuz etki olabileceği öngörüldüğü için bu yönde tedbir alındı. Mutasyonla birlikte virüsün yayılmasıyla ilgili artıştan bahsediliyor. Tüm dünyada virüs bitene kadar korunma tedbirlerine riayet etmek zorundayız. Rehavet asla olmayacak.”

“YAKINDAN İZLENMELİ”

Yeni Şafak’ın haberine göre, mutasyonun geliştirilen aşıyı etkilemediğini söyleyen Öztürk, “Çünkü aşı çok geniş bölgeye yönelik cevap. O açıdan aşıyı etkilemiyor. Vatandaşların hiç tedirgin olmalarına gerek yok. Çok daha kolay bulaştığına göre o zaman biz korunma tedbirlerini bir kat daha artıracağız” dedi. Türkiye’de şu anda bununla ilgili bir veri bulunmadığını da sözlerine ekledi.