GündemManşet

Mutasyon geçiren corona virüsü hakkında Türkiye’den korkutan açıklama!

Corona virüsü salgını dünya genelinde 1 milyon 696 bin 303 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Salgınla ilgili son yapılan açıklamalar ise endişeleri arttırdı. İngiltere’de Başbakan Boris Johnson virüsün mutasyon geçirdiğini ve yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu söyledi. Türkiye’de ise Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

İngiltere’nin güneyinde başlayarak Avrupa ülkelerine sıçrayan yeni corona virüs mutasyonu vatandaşlardaki endişe ve paniği arttırdı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson virüs hakkındaki açıklamasında, “Mutasyon geçirmiş corona virüsü önceki virüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ise Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda, yeni mutasyonun 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabileceğini söyledi.

İşte Özlü tarafından yapılan o açıklamalar:

İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir.
Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.

Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz.
Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama, dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz.