Gündem

Murat Ülker Yıldız Holding'deki görevini devretti! Murat Ülker kimdir?

Murat Ülker Yıldız Holding‘deki görevini, yeğeni Ali Ülker‘e devrettiğini duyurdu. Murat Ülker, 20 yıldır sürdürdüğü Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yeğeni Ali Ülker’e devretti.

Murat Ülker, yeğeni Ali Ülker ile uzun yıllardan bu yana holding şirketlerinin yönetim kurullarında birlikte çalışıyordu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Murat Ülker, şunları kaydetti:

“Çok şükür 60 yaşında sağlıklı ve huzurluyum. 2000 yılında Sabri Ülker Bey’den devraldığım başkanlığı, kesintisiz 20 yıl sürdürdüm. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrağı, güvenle Ali Ülker’e devrediyorum. Ben kendisinin başkan olduğu yönetim kurulunda üye olarak çalışacağım. Aktif iş hayatıma, holdinge bağlı şirketlerde devam edeceğim. Bugün, 63 bin 500 kişinin çalıştığı global bir Türk şirketi haline gelen grubumuz, başkanlığımda on bir misli büyüdü ve atıştırmalık alanında dünyada üçüncü sıraya yükseldi. Artık Yıldız Holding, daha sağlıklı bir mali bünyeye sahiptir. Yeni bir anayasası vardır. Global atıştırmalık ve yerel perakende iki ana iş koludur. Eminim yeni dönemde de ülkemizde ve dünyada yeni girişimlerin peşinde koşacağız.”

MURAT ÜLKER KİMDİR?

Ülker, 21 Mart 1959 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü iş adamı, yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet yürüten Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. $4.8 milyar serveti ile Türkiye’nin en zengin insanlarından biridir. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu.

1982 yılında iş hayatına atılan Ülker, yurt dışında AIB College of Business ve ZDS gibi okullarında eğitim gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Continental Baking şirketinde stajını yaptı.

Yıldız Holding’te ilk görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Ülker, 2008 yılında Yönetim Kurulu Başkanı görevine getirildi.

ALİ ÜLKER KİMDİR?

İş insanı Ülker,1969 yılında dünyaya geldi. Orhan Özokur’un oğludur. İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümünde eğitim gördü. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı.

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda stajyer olarak başlayan Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılındaMerkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker, 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Ülker, inovasyona önem veriyor. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker evli ve 3 çocuk sahibidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu