GenelGündemKamuPolitika

Muharrem İnce’nin partisinin detayları netleşti! İşte slogan ve logosu

Eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin geçen yıl eylül ayında Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde bu kentten başlattığı Memleket Hareketi’nin partileşme çalışmalarında son aşamaya gelindi. İşte İnce’nin yeni kuracağı partiye dair ayrıntılar…

KURULUŞ DİLEKÇESİNİ 19 MAYIS’TA VERECEK

Parti tüzüğü ve programı hazır olan Memleket Hareketi’nde 50-60 kişilik kurucular kurulu yer alacak.

Kurucular kurulunca daha önce CHP’den istifa eden 3 milletvekilinin yanı sıra eski futbolcu Ümit Özat, iş adamları Serkan Ufuk Akgün, Hüseyin Baraner, gazeteci Şaban Sevinç gibi isimler bulunuyor. 4 genel başkan yardımcılığının bulunacağı partide “güçlü genel sekreterlik” olacak. Partinin ilk genel sekreterinin Hakkı Akalın olacağı öğrenildi.

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs’ta ise partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına sunacak. İnce, kuruluş dilekçesini 17-18 Mayıs’ta Ankara’da toplayacağı Kurucular Kurulu üyeleriyle teslim edecek.

CUMHURBAŞKANI ADAYINI ÜYELER BELİRLEYECEK

Memleket Hareketi Partisi’nde 20-25 arasında MYK üyesi, 50 kişiden oluşan Parti Meclisi (PM) bulunacak. Partinin kadın ve gençlik kolları ise olmayacak. Partinin cumhurbaşkanı adayını ise üyeler seçimle belirleyecek.

SLOGANDA ATATÜRK’E ATIFTA BULUNULDU

Sloganını “Memleket, Adalet, Vicdan ve İş” kelimelerinin baş harfleri “Mavi” olarak belirleyen partinin logosu ise Türkiye haritası şeklinde olacak. Logoda, Ankara’nın üzerinde ise nazar boncuğu şeklinde “@” işareti bulunacak.

Partinin Atatürkçü çizgide olacağını açıklamıştı İnce. Mavi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün gözlerine atıf yapıldı.

LOGO TÜRKİYE HARİTASI

Partinin logosunda da Ecevit’in partisi DSP’nin izlerine yer verildi. Kanatlanmış beyaz bir güvercin siluetinin üzerinde Türkiye haritasının bir bölümü yer aldı. Memleket hareketi yazısındaki i harfinin noktasında da Türk bayrağının ay yıldızı kullanıldı.

Partisinin internet sitesi ”memlekethareketi.com” adresi de 19 Mayıs’ta hizmete açılacak.

Muharrem İnce partisinin kuruluşunu ilan ettikten sonra ise il gezilerine devam edecek. İlk olarak gitmediği az sayıdaki ili ziyaret edecek İnce, daha sonra ise ilçe gezilerine başlayacak.

YENİ PARTİ CHP’DEKİ KRİZİ TETİKLİYOR

Öte yandan CHP’deki istifaların ardı arkası kesilmiyor. Denizli’de CHP üyesi bir grup, parti üyeliğinden istifa ettiklerini açıkladı. Grup adına konuşma yapan Numan Bozca, Muharrem İnce’nin başlattığı Memleket Hareketi’ne katılacaklarını duyurdu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı. CHP İl Teşkilatından 1 Ocak’tan bu yana çeşitli nedenlerle ayrılan üye sayısının bugün istifa edenler dahil 114 kişi olduğu öğrenildi.