Muğla Haberleri

Muğla’da eşi ve arkadaşını öldüren katile tahrik indirimi!

Muğla'da 7 yıl önce ayrı yaşadığı eşi ve yanındaki arkadaşını pompalı tüfekle öldüren, bir kişiyi de yaralayan Lütfü Safa Berberoğlu'nun aldığı cezaya yapılan itiraz sonucu yeniden görülen davasında katil zanlısına tahrik indirimi yapıldı.

Muğla’da 7 yıl önce ayrı yaşadığı eşi ve yanındaki arkadaşını pompalı tüfekle öldüren, bir kişiyi de yaralayan Lütfü Safa Berberoğlu’nun aldığı cezaya yapılan itiraz sonucu yeniden görülen davasında katil zanlısına tahrik indirimi yapıldı.

Türkiye gündemini de uzun süre meşgul eden Muğla’daki cinayetlere tahrik indirimi geldi. Muğla’da, 13 Eylül 2013 tarihinde Lütfü Safa Berberoğlu (45), ayrı yaşadığı eşi Sedef Berberoğlu ile araçtaki Abdullah Tekin’i bir otomobilde görmüş ve pompalı tüfekle öldürmüştü. Araçta bulunan Okan D. ise yaralı olarak kurtulmuştu.

BİR KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ İKİ KEZ MÜEBBET CEZASI

Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve 8 Aralık 2015 tarihinde açıklanan kararda Lütfü Safa Berberoğlu eşini öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis, Abdullah Tekin’i öldürmekten müebbet hapis ve Okan D.’yi öldürmeye teşebbüsten 15 yıl hapis cezası almıştı. Yerel mahkemenin bu kararına sanık avukatı ‘tahrikindirimi yapılmadığı gerekçesi ile itiraz etti.

YARGITAY EŞİNİ ÖLDÜRMEKTEN ALDIĞI CEZA BOZULDU

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi. Dosyaya bakan Yargıtay 1. Ağır Ceza Mahkemesi, olayda hayatını kaybeden Abdullah Tekin için katil zanlısına verilen müebbet hapis cezasını onadı. Ancak boşanmak üzere olduğu eşini öldürmekten aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, mahkemenin tahrik indirimi kullanmadığı gerekçesi ile bozdu.

“EŞLERE YÜKLEDİĞİ SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ İHLAL ETMESİ”

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı, kararın bozulmasında “Eşine karşı zamana yayılan kötü muameleleri sanıktan kaynaklanan bir haksızlık oluşturmakta ise de maktul Sedef Berberoğlu’nun Türk Medeni Kanunu’nun 185/3 maddesinin eşlere yüklediği sadakat yükümlülüğünü ihlal etmesi karşısında haksız tahrikte dengenin lehine bozulduğunun ve sanığa tayin edilen cezadan TCK’nın 29. maddesi uyarınca makul oranda indirim yapılması gerektiğine” gerekçe gösterdi.

DAVA YENİDEN GÖRÜLDÜ

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı’nın bozma kararının ardından bugün Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde katil zanlısı Lütfü Safa Berberoğlu tekrar hakim karısına çıktı. SEGBİS sistemi ile cezaevinden bağlanan katil zanlısı Berberoğlu, Yargıtay tarafından verilen ‘tahrik indirimi‘nin uygulanması talebinde bulundu.

“KIZIMI TEKRAR KAYBETTİM”

Duruşmaya katılan Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan, kararın tekrar bozulmasına ve tahrik indirimi uygulanması sonrası kızını tekrar kaybetmiş gibi acı çektiğini belirterek, “Mahkemenizden sanığa eski cezanın uygulanmasını talep ediyorum” dedi

TOPLAM 31 YIL CEZA ALDI

Mahkeme heyeti avukatları dinledikten sonra kararını açıkladı. Kararda Sedef Berberoğlu’nu öldürmekten daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan katil zanlısı Lütfü Safa Berberoğlu’na önce müebbet, ardından tahrik indirimi ile 24 yıl hapis cezası, Okan D.’yi öldürmeye teşebbüsten tahrik indirimi yaparak 15 yıldan 7 yıl hapis cezası verildi.

“TEMYİZ’E GİDECEĞİZ”

Sedef Berberoğlu’nun aile avukatı Kemal Ertuğrul, “Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi müebbet hapis cezası verilmiş sanığa tahrik indirim yapılmasını istemişti. Mahkeme de bugün Yargıtay’ın bu isteğine uydu ve sanığa tahrik indirimi yapıp verilmiş olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını 24 yıl hapis cezasına düşürdü. Bu karara tabii ki itiraz edeceğiz. Yeniden temyiz başvuru hakkımız var” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu