Muğla Haberleri

Muğla’da 50 hektarlık orman yandı! Sabotaj şüphesi

Muğla'nın Milas ilçesinde  kızılçam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda nedeni bilinemeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Çıkan yangın rüzgarın etkisi ile kısa sürede büyürken 4 saatte söndürüldü. 50 hektarlık alanın zarar gördüğü ve sabotaj ihtimali üzerine soruşturma açıldığı bildirildi.

Muğla’nın Milas ilçesinde Kısırlar Mahallesi’ndeki ormanlık alanda dün saat 16.00 sıralarında nedeni bilinemeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Çıkan yangın rüzgarında etkisi ile büyümesi üzerine 4 saatte kontrol altına alındı.

EVLERE SIÇRAMASI ÖNLENDİ

Yangını görenlerin ihbarıyla bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Alevlere 150 işçi, 31 arazöz, 15 su tankeri, 7 dozer, 8 ilk müdahale aracı ile karadan ve 4 helikopter ile havadan müdahale edildi. Söndürme çalışmalarına Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri de destek verdi. Milas Kaymakamı Eren Arslan da bölgeye gelerek söndürme çalışmalarını takip etti. Ekiplerin 4 saatlik uğraşı sonucu yangın kontrol altına alınarak, evlere sıçraması önlendi.

KAYMAKAMDAN AÇIKLAMA

Kaymakam Eren Arslan, “Ormanlarımız bizim akciğerimiz. İçerisinde canlı hayat var. İnsanlarımızın zeytinlikleri, tarlaları ve mahsulleri var. Kimsenin zarar görmemesi bizi teselli etti. Ekiplerimiz yangını kontrol altına aldılar. Havanın sıcak olması yangın riskini artırıyor. Koronavirüse karşı nasıl dikkatli oluyorsak ormanlarımız konusunda da hassas davranmalıyız. Böyle bir afet yaşamak istemiyoruz. Soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Öte yandan Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 3 ayrı noktadan çıkan orman yangınında sabotaj şüphesi üzerine soruşturma başlatıldığı öğrenildi.