Muğla Milas'ta toplu arı ölümler korkuttu! Onbinlercesi telef oldu!

Muğla'da yaşanan toplu arı ölümleri herkesi korkuttu. Milas ilçesinde Arıcı Mehmet Ali Çoban'a ait 103 kovanda onbinlerce arı telef oldu. Çoban yaptığı açıklamada, 35 yıldır ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını öne sürdü. Detaylar haberimizde...

Muğla 21.04.2019, 12:30
Muğla Milas'ta toplu arı ölümler korkuttu! Onbinlercesi telef oldu!

Muğla'nın Milas ilçesinde, 103 kovandaki arıların tamamının öldüğü tespit edildi. Arıcı Mehmet Ali Çoban, "35 yıldır arıcılık yaparak geçimimi sağlıyorum. Toplu arı ölümleriyle ilk kez karşılaştım" dedi.

TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İNCELEME BAŞLATTI

Karahayıt Mahallesi Sivri Kaya mevkisinde arıcılık yapan Mehmet Ali Çoban, bakıma gittiği kovanlarındaki bazı arıların öldüğünü fark etti. Durumun bildirilmesi üzerine Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede inceleme başlattı. Arılara verilen şerbet ile canlı ve ölü arılardan alınan numuneler, Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi.

'35 YILDIR İLK KEZ BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTIM'

Mehmet Ali Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, 35 yıldır arıcılık yaparak geçimini sağladığını belirterek, toplu arı ölümleriyle ilk kez karşılaştığını söyledi. Toplam 450 kovanının bulunduğu alandaki bazı kovanlarda arı ölümlerinin gerçekleştiğini dile getiren Çoban, “Ekiplerin yaptığı incelemede 103 kovanda arılarımın tamamının öldüğü tespit edildi. Yaklaşık 50 bin lira zararım var. Yetkililerden isteğim, bu arı ölümlerinin sebebinin belirlenmesi ve bir daha yaşanmaması için önlem alınmasıdır.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
25°
açık