Muğla Bodrum'da bayram tatili bereketi! Nüfusun 6 katı ziyaretçi geldi

Ege'nin nezif bölgelerinde Muğla'nın Bodrum ilçesine bayram tatilinde milyonlar akın etti. Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen yerli turist ile yabancı turistlerin bir araya gelmesiyle bölgedeki ziyaretçi sayısı 1 Milyonun üzerine çıktı. Detaylar haberimizde...

Muğla 07.06.2019, 12:29
Muğla Bodrum'da bayram tatili bereketi! Nüfusun 6 katı ziyaretçi geldi

Muğla'nın Bodrum ilçesi 9 günlük Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen tatilcilerin ve diğer yabancı turistlerin akınına uğradı. Bölge nüfusunun yaklaşık 6 katı ve üzerinde tatilci Bodrum'u mesken tuttu. Burada bulunan esnaf ve bölge halkı ise bu işten kazançlı çıkan taraf oldular.

BODRUM ADETA TARİH KOKUYOR

Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum, Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro ve Osmanlı Tersanesi, yöresel yemekleri, eşsiz güzellikteki koylarıyla ziyaretçilerini büyüleyen tatil cenneti Bodrum, Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 1 milyon turisti ağırlıyor.

SAHİL VE TESİSLER DOLDU TAŞTI

Ege ve Akdeniz kültürünün harmanlandığı, masmavi denizi, tarihi, kültürel değerleri, eğlence hayatı, bakir koylarıyla ün salan Bodrum'daki tesislerde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı.

TATİLCİLER BÖLGEDE NELER YAPABİLİYOR?

Turistler, Kumbahçe, Paşatarlası, Gümbet, Göltürkbükü, Yalıkavak, Turgutreis, Akyarlar, Gümüşlük plajlarında güneşlenip masmavi sularda denize girme, su jetiyle deniz turu, tarihi yerleri gezme, yürüyüş parkurlarında trekking yapma imkanı buluyor.

Mavi pencereli, beyaz badanalı butik otelleriyle dikkati çeken ilçeye gelenler için geceleri de konser ve dans gösterileri düzenleniyor.

Sahipleri arasında yerli ve yabancı iş adamlarının bulunduğu çok sayıda lüks yat da tatil öncesi Bodrum'un koylarını mesken tuttu.

LÜKS YATLAR BODRUM SAHİLLERİNİ MESKEN TUTTU

Değeri milyon dolarları bulan lüks yatlar, Bodrum Kalesi, Kara Ada açıkları başta olmak üzere Yalıkavak, Göltürkbükü, Gündoğan ve Torba açıklarıyla bölgeye yakın el değmemiş koylara demirledi. Sayıları yüzleri bulan yatlar, Bodrum turizmine canlılık getirdi.

BÖLGEDE TAM DOLULUK !

TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, yaptığı açıklamada, bayram tatili dolayısıyla ilçeye gelen misafirlerin unutulmaz bir tatil yaşadığını söyledi.

Yaklaşık 100 bin yatak kapasitesine sahip ilçenin yerli ve yabancı çok sayıda turistin uğrak noktası olduğunu dile getiren Aslan, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle konaklama tesislerindeki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını ifade etti.

Aslan, bayramdan sonra yerli turistin azalacağını ancak bölgede tatilini geçiren yabancı misafirlerle sezonun ekim sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

NÜFUSUN TAM 6 KATI ZİYARETÇİ GELDİ

Aslan, şunları kaydetti: "Bodrum bayramı dolu dolu geçiriyor. Bayramda Bodrum'a 1 milyon ziyaretçi geldi. Tüm taraflar misafirlerimizin huzurlu bir bayram geçirmesi için özveriyle çalışıyor. Bodrum 170 bin nüfusu olan ama 1 milyon insanı misafir edebilen bir turizm merkezi. Bunu yapabilmek kolay değil. Bayramda yaklaşık 7-8 milyon insan tatile çıktı, bunun yüzde 15'i Bodrum'a geldi."

BU İŞTEN EN KARLI ÇIKAN ESNAFLAR OLDU

Gümbet sahilinde restoran işleten Hüseyin Gözütok da Bodrum'da yerli turist yoğunluğu yaşandığını ve bunun işlerine fazlasıyla yansıdığını söyledi.

Bayram tatiliyle birlikte Bodrum'un kalabalıklaştığını vurgulayan Gözütok, "İnşallah bayram sonunda da bu kalabalık devam eder. Tüm işletmelere hayırlı sezonlar diliyorum. Bundan çok memnunuz tabi. Bütün mekanlar doldu, taştı ve Bodrum yeniden canlandı." diye konuştu.

İlçe merkezinde esnaflık yapan Osman Şirin de turist yoğunluğu sayesinde yüzlerinin güldüğünü söyledi.

Bodrum'un yerli turistin ilk tercihleri arasında bulunduğunu dile getiren Şirin, ziyaretçilerin ilçeden mutlu şekilde ayrılması için çaba gösterdiklerini, bayramdan sonra da yoğunluğun devam edeceğini düşündüğünü belirtti.

Yorumlar (0)