Mavi Dalga projesinde mutabakat sözleşmesi

2015 yılında İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Şubesi, D-Marin Göcek Marina ve Travel Foundation’ın ortak çalışmaları ile başlatılan Mavi Dalga Projesinin protokolü imzalandı. Protokolle bölgedeki...

Muğla 02.11.2016, 11:13
Mavi Dalga projesinde mutabakat sözleşmesi
2015 yılında İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Şubesi, D-Marin Göcek Marina ve Travel Foundation’ın ortak çalışmaları ile başlatılan Mavi Dalga Projesinin protokolü imzalandı. Protokolle bölgedeki mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler, sürdürebilir deniz turizmi konusunda farkındalık yaratmak ve çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilmesini amaçlayan ve çevresel kirlenmenin en aza indirilebilmesi hedefleniyor.
Mavi Dalga projesi protokol töreninde yapılan açıklamada, “Fethiye, Göcek ve çevresi uzun zamandır deniz turizmi olanakları ile bilinen, içerdiği koy ve marina ağı ile çeşitli türlerde tekne kullanıcıları tarafından kullanımı giderek artan bir bölgedir. Deniz turizmi şu anda çevre üzerinde artan bir baskı oluşturan bir turizm türü olmakla beraber gelecek 10-20 yıl içerisinde büyük bir büyüme göstereceği tahmin edilmektedir. Bağlama yeri ihtiyacının, Fethiye ve Göcek’in de dahil olduğu Muğla bölgesinde yakın gelecekte ikiye katlanacağı öngörülmektedir. Bölgede üzerindeki bu baskıların yanı sıra, sürdürülebilir denizcilik uygulamaları konusunda turistlerde, tekne işletmecilerinde ve tekne personelinde farkındalık eksikliği bulunmaktadır. Gayri resmi yapılan incelemeler doğrultusunda; bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceği tespit edilmiştir. Eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ümit edilmektedir” denildi.
Mavi Dalga Projesinin sürdürülebilir deniz turizminin gelişimi ile ilgili çeşitli ilgi gruplarını bir araya getirerek oluşan sorunların bir bölümünü ele almayı amaçladığı, deniz turizminin oluşturduğu çevresel tehditler ile ilgili bilinç ve farkındalığı arttırmayı; sektörde sürdürülebilir uygulamalar geliştirerek, temiz ve daha çekici bir turizm ürünü yaratmayı hedeflediği, aynı zamanda sürekli izleme ve değerlendirme yöntemleri geliştirerek, yerel kurumların gelişen deniz turizminin çevre üzerindeki etkilerini gözlemlemelerini amaçladığı açıklandı.
Mutabakat sözleşmesine İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fetpiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Deniz Ticaret Odoası Fethiye Şube Müdürü Bülent Telli, D-Marin Göcek Marina Müdürü Onur Ugan ve Travel Foundation Başkanı Salli Felton katıldı.
Yorumlar (0)
23°
açık