30 Temmuz 2015 Perşembe 14:47
Gediz Havzası'ndaki yer altı suları konuşuldu

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Toplantı Salonu'ndaki etkinliğe; Vali Erdoğan Bektaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, DSİ 2'inci Bölge Müdürü Hayatı Çelenk katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çelenk, "Yeni su kaynaklarını değerlendirerek barajlar yapıyoruz. Baraj sularımızın yetersizliğinden dolayı tarım suyunu, yer altı suyu kooperatifleri aracılığıyla sağlıyoruz. Gediz'in topografyasını çıkaracağız. Halkımız zaten farkına varmadan tarımsal sulamasının yüzde 19'unu yer altı suyundan karşılıyor. Bu da tarımda kullanılan suyun yüzde 40'ına tekabül ediyor" dedi.

GEDİZ'İ KİRLETENLERE CEZA

Yer altı sularını sürekli kaynak olarak kullanmanın yerine rezerv olarak görmenin gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Cumali Kınacı da, yer altı sularının kalitesinin korunmaması halinde ekolojik dengenin bozulacağını söyledi. Gediz'i kirletenlere yaptırım uygulanacağını da kaydeden Kınacı, "Yer altı sularının rehabilitesi, iyileştirmesi zahmetli ve büyük bir maliyet gerektirmekte. Ancak kirlendikten sonra temizlenebilmesi yüzyılı bulabiliyor. Bu da o kaynağın kirlendikten sonra uzun süre kullanılmama anlamına geliyor. Özellikle kirlilik baskısı altındaki havzalarda bunun dikkate alınması büyük önem taşınmakta. Bu hususları dikkate alan Avrupa Birliği, 2000'li yıllara kadar sadece suyun miktar olarak kullanılması üzerinde dururken; 2000'li yıllardan sonra gerek miktar olarak yeraltı ve yerüstü suyunun birleşimi hidrolojik çevrimin bir parçası olması açısından bunu üzerine aldı. Üye ülkelere bu yönde yaptırımlar getirmeye başladı. Türkiye aday bir ülke olarak bunu uygulamak zorunda. Bizim de su yönetimi genel müdürlüğü olarak, en gelişmiş ülkelere gidip dengeyi sağlamak konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

ANKARA'NIN GÖZÜ GEDİZ'DE

Ülkede pilot uygulama olarak Gediz Havzası'nda inceleme, araştırma ve etüt değerlendirme, kurumları uyarma yönlendirme projesinin başlatıldığını kaydeden Vali Erdoğan Bektaş, "Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bir havza planı yaptı. Gediz'in havza olarak korunmasını istediler. Bunun sorumluluğunu da Manisa Valiliğine verdiler. Doğrusu bunlar önemli gelişmeler. Ankara olan biteni görüyor. Ve yapılması gerekeni yapmak istiyor. Bunun içinde taşrayı sürekli tabiri yerindeyse taciz etmeye başladı. Devam edeceği de belli. Ankara vazgeçemeyecek, doğrusu vazgeçmesini de beklemiyoruz" dedi.

CEZALAR TAKIR TAKIR UYGULANACAK

Suyu yönetmenin tarımı yönetmek olduğunu söyleyen Vali Bektaş, "Yer altı suyunun vahşice tüketilmemesi gerekir. Manisa'nın Gediz Ovası'nda 20 bin sondaj var. 50 bine yakında kaçak kuyu var. Hesaba kitaba dayalı bir şekilde bir çerçeve sözleşmesinde kullanabilmemiz lazım. Suyu artık litre ile tartarak satmak lazım. Su dereye boşaltabileceğimiz bir şey değil. Değerli bir şey. Bu nedenle münferit tesislerin kontrolü bakımından 600'e yakın tesise girdik. Birinci tur kontroller tamamlandı. Herkesin ne yapacağına kendilerine tebliğ edildi. İkinci tur kontrollerde başladı. Bundan sonra cezalar gelecek. En az ceza 50 bin TL. Takır takır uygulamaya başlayacağız" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.