Bodrum'da mavi turda dehşet

Bodrum ilçesindeki bir koyda ailecek ve yakın arkadaşlarıyla denize giren 18 kişiden ikisi, denizde caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasının saldırısına uğradı.

Muğla 11.08.2017, 08:37
Bodrum'da mavi turda dehşet

İstanbul'da özel bir şirkette yönetici olarak çalışan 41 yaşındaki  Zuhal Tursun, yakınlarıyla birlikte Bodrum'a tatile geldi. Bir günlük tur teknesi  kiralayan Tursun ailesi ve yakın arkadaşlarından oluşan 18 kişi mavi tura çıktı.  İlçeye yaklaşık 8 mil mesafedeki Orak Adası'na giden tatilcileri taşıyan tekne burada demirledi.

Tursun ve 9 yaşındaki yeğeni Cabir Han Akten, yolcuların çoğu teknede yemek yediği sırada serinlemek için denize girdi. Bu sırada, deniz kaplumbağası  Akten'e saldırdı. Kaplumbağanın yeğenine saldırdığını fark eden Zuhal Tursun,  yeğenini kaplumbağadan kurtarmak için yaklaşık 15 dakika mücadele etti.  Kaplumbağanın Tursun'un eli başta olmak üzere vücudunun birçok noktasını ısırması  üzerine Tursun denizde boğulma tehlikesi geçirdi.


VÜCUDU YARA İÇİNDE KALDI

Vücudunun çeşitli yerlerinden yara alan Tursun, bölgeye botla gelen  bir vatandaş tarafından güçlükle kurtarıldı.

Bodrum Devlet Hastanesine başvuran Zuhal Tursun ve Cabir Han Akten'e  burada tetanoz ve kuduz aşısı yapıldı.

Olayda yaralanan Tursun, kaplumbağanın saldırısından son anda kurtarıldığını söyledi.

Olay yaşanmadan önce aynı bölgede denize giren çocuğu kollukları olmadığı gerekçesiyle uyardığını anlatan Tursun, "Biz bugün orada dehşeti  yaşadık. Yeğenimi o hayvanın elinden güçlükle kurtardım. Hayvan dev gibiydi.  Kendim de vücudumun her yerinden ısırıldım. Çok korktum. Eğer o küçük çocuk tek  başına denize girmiş olsaydı onu yutardı." diye konuştu.

Tursun, bu olayın ardından psikolojik tedavi görecek duruma geldiğini  ifade etti.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz de konuyla ilgili  Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile  irtibata geçtiklerini belirterek, saldırıyı yapan kaplumbağayı tespit edip  yakalanması için çalışma başlatılacağını kaydetti.

KAPLUMBAĞALARA YİYECEK VERMEYİN

Pamukkale Üniversitesi Öğretim üyesi ve DEKAMER Yönetim Kurulu üyesi  Doğan Sözbilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yoğun olduğu  alanlarda bu tür vakaların yaşanabildiğini söyledi.

İnsanların özellikle caretta carettalara yiyecek vermeye çalışmaması  gerektiğini anlatan Sözbilen, "Bu tür vakaları genellikle insanların çok olduğu  yerlerde görüyoruz. Teknelerin yoğun olduğu yerlerde bu tür şeyler oluyor. Bu  yüzden insanların çöplerini denize atmaması lazım. Çünkü kaplumbağaların  davranışları değişebiliyor. İnsanlar kaplumbağaları sevmek için yanlarına  gidiyor, uzaktan sevsinler." diye konuştu.

Yorumlar (0)
17°
açık