Aydın HaberleriEkonomiİzmir HaberleriManisa HaberleriYerel

Muğla, İzmir, Aydın getirene devlet tane başına 2,5 TL ödeyecek: Duyuru yapıldı!

Getiren vatandaşa tane başına 2,5 TL verilecek. Ödemeler devlet tarafından yapılacak. Devlet ise ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilecek. Bakanlık yazılı açıklama ile detayları duyurdu.

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, balon balığı türlerinden “lagocephalus sceleratus” avcılığı yapan balıkçılara, 200 bin adede kadar adet başına 12,5 lira, diğer türlerini avlayanlara da 1 milyon adede kadar adet başına 2,5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Muğla, İzmir, Aydınlı balıkçılar da desteklemeden faydalanabilecekler.

Konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı yazılı açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kararla Türkiye kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda, geçerli ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara adet başına yapılacak doğrudan destekleme ödemesi yeniden belirlendi. Kararla, belirlenen adet sınırı düşürülürken adet başına yapılacak destek tutarı ise artırıldı.