Ege HaberleriMuğla Haberleri

Muğla Bodrum’da baraj sıkıntısı! Su kritik seviyeye düştü

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Mumcular barajından kötü haber geldi. Aralık ayında normalde tam doluluğa ulaşan barajın 1 hafta boyunca yağan yağmur bile dolduramadığı açıklandı.

YÜZDE 20’LUK SEVİYELERE DÜŞTÜ

Bodrum’un en önemli su kaynaklarından biri Mumcular barajı yüzde 30’luk su seviyelerine düştü. Normalde aralık ayında neredeyse tam doluluğa ulaşan barajın sularını 1 hafta boyunca aralıklarla yağan yağmur bile dolduramadı. Havadan görüntülenen barajda su seviyesinin ne kadar düşük olduğu ise gözler önüne serildi.

BU YIL YÜZDE 30’LUK DOLULUKTA

Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ikinci konutları olan vatandaşlar ise büyük şehirlerden kaçıp Bodrum’a yerleşmesi su ve alt yapı sıkıntılarını ortaya çıkarmaya başladı. 170 bin nüfuslu ilçenin nüfusu 600 bine ulaştı. Bu nedenle 3 katı su kullanımı nedeniyle Mumcular barajının suyu yağmurların yağmasına rağmen dolmadı.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar yüzde 80 doluluk oranına ulaşan barajın, bu yıl yüzde 30’luk bir dolulukta olduğu öğrenildi. Yağan yağmur sularının barajı doldurmaması yetkilileri tedirgin etti.