Gündem

Modern Zaman Masalları 3 ŞAHSİYET MESELESİ

Masal bu ya gelelim dizinin adı ‘Şahsiyet’ kelimesinin anlamına ve son yıllardaki sergileniş şekline. Dizide şöyle bir diyalog geçiyormuş.

‘Kadınlara göre erkekler güvenilmez. Erkeklere göre kadınlar güvenilmez. Biri de çıkıp demiyor ki cinsiyetle alakası yok, şahsiyet meselesi’- Şahsiyet Dizisi

Evet, bazı şeyler cinsiyetle, kimlikle değil şahsiyetle, kişilikle ilgiliymiş. Öyle ki günümüzde bazı kelimelerin anlamları bile bu kişilik karmaşası ve yozlaşmasından dolayı bozulmuş bu da kadın erkek ilişkilerini dolayısıyla her şeyi bozmuş. Örneğin gelelim geçen masalda anlattığım bazı kavramlara. ‘Fahişelik’ kelimesinin tanımı Türk Dil Kurumuna göre ‘Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın ’imiş. Bu meslek grubundan bazı kişilerin vergilerini bile ödediği, çok net ve tarihte de bilinen en eski mesleklerdenmiş. Kutsal Tapınak Fahişeliği dâhil tüm antik kalıntılarda çeşitli genelev vs. kalıntıları mevcutmuş.

Bu kişiler mesleklerini açık ve net bir şekilde dile getirdikleri için aslında ortada bir ahlaksızlık da yokmuş. Çünkü aslında bir toplumda olmazsa olmaz bir görevi icra ediyorlarmış. Peki, gelelim yozlaşmış tanıma. Kadın ya da erkek, cinsiyet gözetmeden açıkça mesleği bu olmayan başka meslek ya da kimlikler altında ‘para karşılığında kendilerini, değerlerini, ruhlarını, karılarını, kızlarını, ülkelerini, vatanlarını, arkadaşlarını, ekmek yedikleri kurumları satabilen insanlara. Fahişelik mesleği kadınlık cinsiyeti üzerinden yürüse de yozlaşmış tanım dişileşmiş fahişe ruhlu erkeklerin de uygulayabileceği bir eylemmiş. Yani yozlaşmış olan tanımda para karşılığı yapılan şeylerin ucu çok açık ve fahişeliğin esas içeriğine göre de daha ahlaksızmış. Yani geliyoruz konunun cinsiyet değil şahsiyet meselesi olduğuna.

Yozlaşmış tanımdaki fahişe ruhlu dişileşmiş erkek enerjisinin çoğunlukta olduğu bir toplumda kimse kadına şiddet gösterilmesine hatta öldürülmesine şaşmamalıymış. Yozlaşmış bir kadın ve erkek kimliği egemenken toplumsal cinsiyet eşitliği diye bağırmak her açıdan işlevsizmiş. Çünkü mesele cinsiyet değil, şahsiyetmiş.

Peki, ne yapmak lazım? Sultan Süleyman’a kalmamış bu dünya içinde evet tabi ki sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz ama önce şahsiyet sahibi olmalı, doğru düzgün bir insan olmalıymışız. Sonra kadının ya da erkeğin dibi olurmuşuz zaten. Nasıl mı? Gelecek masalda anlatacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı