Gündem

MİT’ten nokta oeprasyonu: Etkisiz hale getirildi!

MİT’ten nokta operasyonu… Birçok terör eyleminde rol oynayan ve uzun süredir faaliyet gösteren ‘Z’in Kobani/Cudi Egid/Sorxwin’ kod Tuba Karakoç etkisiz hale getirildi. MİT’in yaptığı operasyonla etkisiz hale getirilen Karakoç’un dağ kadrolarına finansal destek sağlamak üzere sık sık Irak’a gidip geldiği belirlendi.

MİT operasyonuyla Kobani mali sorumlusu etkisiz hale getirildi. PKK/YPG adına geçmişte Türkiye’de eylem yapmayı planlayan ve örgüt içerisinde uzun süredir faaliyet gösteren ‘Z’in Kobani/Cudi Egid/Sorxwin’ kod Tuba Karakoç, MİT’in Suriye/Ayn El Arap’ta gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirildi.

DAĞ KADROSUNA MALİ DESTEK SAĞLIYORDU

PKK saflarına 2013’te katılan Tuba Karakoç, örgüte katıldığı günden bu yana Türkiye, Irak ve Suriye’de birçok alanda faaliyet göstermişti. MİT, Tuba Karakoç’u, geçmişte Türkiye’de eylem yapma arayışında olması ve terör faaliyetleri nedeniyle, hedef listesine aldı. Tuba Karakoç’un Suriye’de Ekonomi sorumlularından olması nedeniyle, dağ kadrolarına finansal destek sağlamak üzere sık sık Irak’a gidip geldiğini belirledi. Yine bu çerçevede faaliyet göstermek üzere Suriye/Sırrin-Ayn İsa arasında bir bölgede iken saha ajanlarının anlık bilgi vermesi üzerine MİT’in yaptığı operasyonla etkisiz hale getirildi.

BİRÇOK TERÖR EYLEMİNİ PLANLADI

Karakoç, 2013 yılında örgüte katıldı. Örgüt bünyesinde Türkiye’ye karşı faaliyet gösterdi. Bu süre zarfında Türkiye’de eylem yapmak için gönüllü kadrolar arasında yer aldı. Irak/Mahmur’da örgüt bünyesinde faaliyet gösteren Tuba Karakoç, ardından Suriye’ye gönderildi. Örgüt tarafından güvenilir bir kadro olarak görülmesinden dolayı son olarak Suriye’de PKK/YPG Ayn El Arap ‘Ekonomi Sorumluluğu’ görevine getirildi.