Gündem

MİT Tırları davasında Enis Berberoğlu ve Erdem Gül hakkında karar verildi

MİT TIR’ları haberlerine ilişkin gazetemiz eski Ankara temsilcisi Erdem Gül ve CHP Milletvekili Enes Berberoğlu’nun yargılandığı davada karar verildi. Mahkeme, Erdem Gül hakkında basın yasası uyarınca düşme kararı verirken, Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verdi.

MİT TIRLARI DAVASI NEDİR? NASIL GELİŞTİ?

Dönemin Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün dün tutuklanmasına gerekçe gösterilen haber, gazetede 29 Mayıs 2015 günü “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” başlığıyla yayımlanmıştı.

Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait tırlarla Suriye’deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia ediliyor, kanıt olarak da savcılık dosyasından alındığını belirtilen görüntüler veriliyordu.

Daha sonra yasaklanan bu görüntülerde, ilaç kutularının altından çıkan havan topu mermileri ve diğer mühimmat görülüyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet’te bu haberin yayınlanmasından iki gün sonra, 31 Mayıs 2015 günü TRT canlı yayınında tırlar konusunun gündeme getirilmesini casusluk faaliyeti diye niteleyerek “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” dedi ve davanın açıldığını duyurdu.

2 Haziran 2015’te Erdoğan, Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

26 Kasım 2015’te Dündar ve Gül ifade vermek için gittikleri mahkemede tutuklandı.

5 Şubat 2016’da gazeteciler hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararının ardından, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’den tahliye edildi.

Bir yanıt yazın