EkonomiGenelİzmir Haberleri

Mistral İzmir’de iş dünyasını bir araya getirdi

Sürekli olarak göç alan İzmir’de nitelikli yapı ihtiyacının devam ettiğini söyleyen Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Mistral Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haydar İnaç, bu konuda gerekli altyapı ve üstyapı projelerinin eş zamanlı olarak yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. Mistral Yapı’nın satış pazarlama çözüm ortağı ve Masse 360 Danışmanlık’ın Kurucusu Seyhun Acar da, ofis, otel, çarşı ve konut kule olarak hizmet veren projenin İzmir için önemli bir çekim merkezi olduğunu söyledi.

İzmir’de nitelikli konut ve yaşam alanı ihtiyacı bulunduğunu kaydeden İnaç, 2 yıl önce yaşama geçirdikleri Mistral ile bu konuda önemli bir talebe cevap verdiklerini; ulusal ve uluslararası bir çok firmaya da ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Haydar İnaç, Seyhun Acar

Miray İnşaat’ın 1994 yılında kurulduğunu ve kuruluşundan itibaren taahhüt işlerine ve son 10 yıldır yatırımcı olarak da kendilerine ait projeleri üzerinde yoğunlaştıklarını kaydeden Haydar İnaç, “Özel sektörde bugüne dek birçok fabrika tersane, liman ve antrepo gibi uzmanlık gerektiren projelere imza attık. Herkesin yaptığını yapmak yerine daha nitelikli işlere yöneldik. Çünkü zor projeler bizi daha çok motive ediyor. Son olarak en prestijli projemiz olan Mistral’i kentimize kazandırdık. Mistral, Türkiye’nin en büyük kompozit binası olma özelliğini taşıyor. Mistral’in taşıyıcı sistemi çelik ve üzeri beton kaplamadan oluşuyor. Yaptığımız işle gurur duyuyoruz. İstanbul’dan bile projemizi gelip incelemek isteyenler oldu. Kendilerine de tecrübelerimizi aktardık. Mistral’i tasarlarken ikonik şehrin sembolü olan bir eser yaratalım istedik. Bu tasarıma gerçek anlamda farklı ve şehrin sembol bir yapı grubunu inşaa ettiğimizi gördük. 18 bin metrekarelik bir arsa üzerinde toplam 124 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan binamızın 50 bin metrekaresi otopark ve diğer teknik alanlara ayrılmış durumda. Mistral’de konut, otel ve çarşı ile ofisler bir arada bulunuyor. Burası aslında bir yaşam merkezi. Proje içinde 7 gün 24 saat boyunca tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir konsept geliştirdik. İzmir’de insanlar bundan 5 yıl öncesine kadar ihtiyaç duydukları standartlarda yapı bulamıyorlardı. Biz gerek tasarımımız, gerekse inşaat kalitemizle örnek olduk. İç dizaynımız bile örnek alınıyor ki; bu bizim için sevindirici bir durum” diye konuştu.

Mistral İzmir

MİSTRAL’DE YAŞAM 24 SAAT BOYUNCA DEVAM EDİYOR

Mistral’de yaşamın 24 saat boyunca devam ettiğini belirten Haydar İnaç, sözlerine şöyle sürdürdü: “Şu anda % 85 oranında doluluğa sahibiz. Bu bence önemli bir başarı; çünkü kriz ortamında dahi konutlarımıza ve ofislerimize olan ilgide bir eksilme olmadı. Kullanıcılarımızın bize geri bildirimleri de çok olumlu. Mistral, İzmir’de hizmet veren uluslararası firmaları tek çatı altında buluşturan bir karmaya da sahip. Sektörü etkileyen daralma olmasaydı liman arkası bölgesinde iki yeni karma projeye daha imza atacaktık. Son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerden sonra 2020 yılında bu projelerimizi de tekrar gündeme aldık. Çünkü kentin nitelikli yapıya olan ihtiyacı devam ediyor. Faizlerin düşmesine rağmen tüketici güven endeksinin hala tam olarak yükselmediğini görüyoruz. Bu nedenle temkinli ilerlemekte genel olarak fayda var. Son iki ayda oluşan gözlemimize göre insanlar nakit paralarını bankada değerlendirmek yerine, tekrar gayrimenkule yatırmaya başladı. Biz krize uzun süre direndik ve bu yıl başında fiyatlarımıza % 15 oranında bir güncelleme yaptık. Yani geçen yıl bizden yatırım yapanlar % 15 oranında kara geçmiş oldu”

YENİ KENT MERKEZİ DOĞRU BİR KARAR

İzmir yeni kent merkezinin karma bir imar lejantına sahip olmasının doğru olduğu belirten İnaç, Alsancak’ın artık firmaların iş yeri ihtiyacı için altyapı anlamında yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Haydar İnaç, mesai saatleri dışında da bölgede yaşamın devam etmesine olanak sağladığı için liman arkası imar lejantlarında izin verilen karma yapılaşma seçeneğinin bölge için olumlu olduğunu da hatırlatarak, “Mistral’de bu konu dikkate alındı ve kesintisiz bir yaşam alanı yaratmak için konut ve otel yatırımı gerçekleştirildi. İzmir’de bugüne dek Alsancak bölgesinde yoğunluk vardı. Alsancakta binaların % 70’i aslında konut olarak tasarlanmış olmasına rağmen işyeri olarak kullanılıyor. Orada bir köklü dönüşüme ihtiyaç var. Ama liman arkası bölgesi bu anlamda daha hazır bir yer. İzmir’de oluşabilecek talebi karşılayacak bir arz hala bulunmamakta. İnsanlar yeni bir yatırım yapmak istediklerinde tamamlanmış projeleri tercih eder. Yatırımcılar için öncelikle bir arz yaratıp sonra talep beklemek lazım” ifadesini kullandı.

İZMİR, KONUTTA FİYAT AVANTAJI SUNUYOR

İzmir’in fiyat ve kalite anlamında da önemli bir avantaja sahip olduğunun altını çizen Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar İnaç, kentte İstanbul’daki benzer projelere göre hala yarı fiyatına yatırım yapılabileceğini dile getirdi.

İnaç sözlerine şöyle devam etti: “Şirketler artık İstanbul örneğinde olduğu gibi büyük maliyetlerin altına girmek istemiyor. Bu nedenle fiyatların daha makul olduğu ve yaşamın daha kolay olduğu İzmir’i tercih ediyorlar. Fakat İzmir’de önemli altyapı açığı bulunuyor. Sadece nitelikli gayrimenkul anlamında değil yeni yollar ve düzenlemelerin de bir an önce yapılması lazım. Çünkü kent mevcut özellikleri nedeniyle sürekli göç alıyor ve bu göç artarak devam edecek. İzmir’in kendisini bu talebe hazırlaması gerekiyor. Bu talebi karşılayabilmesi için en uygun lokasyon da liman arkası bölgesidir. Ancak bölgede bulunan düzenleme sorunları bir an önce çözümlenmelidir. Bunların başında gelen ulaşım, altyapı, bitmeyen parselasyon ve kentsel dönüşümün bir an önce tamamlanması önemli. Aksi takdirde bu bölgede de ileride çözülemeyecek altyapı ve üstyapı sorunları ile karşılaşılacaktır”

EGE’NİN BAŞKENTİ İZMİR

İzmir’in Ege’nin başkenti olduğunu vurgulayan Haydar İnaç, kentin altyapı eksiklikleri bulunduğuna dikkat çekerek şu görüşlere yer verdi: “İzmir’in gelişmesi için kendi dinamikleri dışında dışarıdan gelecek yatırımlara da ihtiyacı var. İzmir dağlık bir yapıda kent belli noktalardan ileriye gidemiyor. Birçok ilçemiz orman sınırına dayanmış durumda ve şehrin zenginliği olan bu ormanlara dokunmamak lazım. İzmir Ege’nin başkenti niteliğinde. Gerek konumu, gerekse iklimi ve insanının yapısıyla önemli bir cazibe merkezi. Tatil ve sayfiye yerlerine olan yakınlığı da bir avantaj. Bu kentin gelişmesi için herkesin elini taşın altına sokması lazım. Bizler İzmirlilik bilinciyle kente hizmet için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz”

“MİSTRAL’E ÇÖZÜM ORTAKLIĞI SUNUYORUZ”

Mistral Yapı’nın satış pazarlama çözüm ortağı ve Masse 360 Danışmanlık’ın Kurucusu Seyhun Acar da, ofis, otel, çarşı ve konut kule olarak hizmet veren projenin İzmir için önemli bir çekim merkezi olduğunu söyledi.

2 yıldır Mistral’de çözüm ortağı olarak hizmet verdiklerini ve seçkin bir müşteri portföyüne hitap ettiklerini ifade eden Acar, Mistral’in hem kaliteli bir yaşam arayanlar, hem de iş dünyası tarafından tercih edildiğini hatırlattı.

Seyhun Acar, “A Plus bir yaşam ve çalışma ortamını bir arada sunan Mistral’de satış ve kiralama konusunda elit bir müşteri portföyü oluşturduk. Özellikle iş dünyasından birçok insan, nezih bir ortam sunan Mistral konut kulede aileleriyle birlikte yaşamayı tercih ediyor. İzmir’de hizmet veren Ernst and Young, Hapag Lloyd, Porland, Luxottica, Yang Ming, Schneider Elektrik Amway ve Arkas gibi birçok uluslararası firma da Mistral’i tercih ediyor. Bu anlamda Mistral İzmir’de önemli bir yaşam ve iş merkezi olarak öne çıkıyor” diye konuştu.

Acar, Masse Danışmanlık olarak başta yeni kent merkezi Bayraklı ve Bornova ilçeleri olmak üzere; İzmir genelinde gayrimenkul konusunda A’dan Z’ye akla gelebilecek tüm hizmetleri müşterilere sunduklarını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı