Dış Haberler

Mısır'da korkunç olay! 12 yaşındaki kız çocuğuna sünnet!

Mısır’ın Asyut vilayetinde Mısır gazetesi El Ahram’da’n alınan bilgilere göre 12 yaşındaki kız çocuğuna sünnet edildiği ve yaşadığı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Haberde, kız çocuğunu sünnet eden doktor hakkında savcılığın yakalama kararı çıkardığı ve olayla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi. Kız çocuğunun anne, babası ve bir amcasının da gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Yarı resmi Ulusal Kadın Konseyi tarafından yapılan açıklamada, olayın Çarşamba günü meydana geldiği duyuruldu.

2008 YILINDAN BERİ YASAK
Kadınların sünnet edilmesi Mısır’da 2008 yılından beri yasak. Ancak Mısır’ın kırsal kesimlerinde hala kadın sünnetlerinin yaygın olarak yapıldığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre Mısır’da 15 ila 19 yaşlarındaki kız çocukları ve kadınların yüzde 81’i cinsel organları kesilmek suretiyle sünnet edilmiş. Dünya genelinde kadınların sünnet edilmesinin en yaygın olduğu ülkeler ise Somali ve Mali.

Kadınlara yapılan bu müdahale bir insan hakkı ihlali olarak sayılıyor. Kadınlara ve kız çocuklarının cinsel organlarına tıbbi bir gerekçe olmadan dışardan yapılan her tür müdahale sünnet olarak tanımlanıyor. Kadınların cinsel zevk almasını engellemeyi amaçlayan bu işlem yoğun kanama, enfeksiyon, sonradan kist oluşması ya da ölü doğumlar gibi komplikasyonlara yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı