EkonomiGündem

Milyonların gözü asgari ücret zammında: Flaş gelişme! 13 Haziran tarihinde…

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret zammında. Asgari ücrete yapılacak olan zammın ne kadar olacağı merak konusu oldu. Çalışanlar asgari ücret zammına ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor. Şuanda 8 bin 506 lira 80 kuruş olan asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

13 HAZİRAN’DA TOPLANTI YAPILACAK

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammında bir gelişme yaşandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını görüşmek üzere 13 Haziran’da toplanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.