Editörün SeçtikleriEkonomi

Milyonları İlgilendiren Açıklama Geldi! Promosyona Haciz Konulabilir Mi?

Son günlerde 7 bin 500 liraya kadar çıkan emekli promosyonlarına haciz konulduğuna yönelik şikayetler artmasının ardından konuya açıklık getirildi. Kanunen emekli maaşına haciz konulamadığı için promosyonlara haciz konulabilir mi sorusunun yanıtı merak edilmeye başlandı.

Bankaların emekli promosyon yarışı hızlandı. Birçok emekli, 7 bin 500 liraya kadar çıkan promosyon rakamları için bankalarla görüşmeye yapıyor. Ancak son günlerde promosyonlar üzerinden farklı bir tartışma başladı. Şikayetin konusu emekli maaşı promosyonlarına haciz konulması. Bazı bankaların emekliye verilen promosyona borç nedeniyle haciz uyguladığı söyleniyor.

İki Farklı Görüş Var

Kanunen emekli maaşlarına haciz konulamıyor. Bankalara maaş taşınması için verilen promosyonlara haciz konusunda ise iki farklı görüş var.

Maaşın Eklentisi

İlk görüş, promosyonun maaşın bir eklentisi olduğu ve bu nedenle hacze konu olamayacağı yönünde. Konuyla ilgili katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan avukat Umut Metin, “Eğer bir emeklinin maaşına, promosyonuna ilgili banka kendiliğinden adım atıp el koymak istiyorsa çok doğru adım olmaz” dedi.

“İcra Müdürlüğünü De Şikayet Edebilirler”

Promosyonuna el konulan vatandaşların tüketici hakem heyetine başvuru yapması gerektiğini söyleyen Metin, “Eğer icra dosyası ile yapılan işlem sonrası uygulama doğduysa icra müdürlüğünün işlemine karşı icra müdürlüğünü de şikayet edebilirler” diye konuştu.

Maaştan Ayrı Bir Kazanç

İkinci görüşte ise promosyonun maaştan ayrı bir kazanç olduğu ve haciz işleminin yapılabileceği belirtiliyor.