Eğitim

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Pazartesi günü başlıyor!

Türkiye’de corona virüsü salgını gölgesinde eğitim faaliyetleri devam ediyor. Uzaktan eğitim gören milyonlarca öğrenci sınavlarının nasıl ve ne zaman yapılacağını merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, Pazartesi gününden itibaren yüz yüze sınavlar başlıyor.

Bu sene milyonlarca lise öğrencisi uzaktan eğitim gördüler. Uzaktan eğitime geçemeyen öğrenciler ve velileri sıklıkla sınav araştırmaları yapılıyor. MEB tarafından yapılan son açıklamalara göre ortaöğretimlerde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavlar, eğitim kurumlarında yüz yüze olacak.

Sınavlar ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?

Öğrencilerin sınavları 8 Mart Pazartesi gününden itibaren üç haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Okullarda gerekli corona virüsü tedbirler alınarak yapılacak olan sınavların 26 Mart Cuma gününe, sorumluluk sınavlarına ilişkin tüm iş ve işlemler ise 31 Mart Çarşamba gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin sınavlarını tamamlamış olan okullar ikinci dönemin birinci sınavlarını 8-26 Mart 2021 tarihlerinde, birinci döneme ilişkin sınavları yapamamış olan okullar ikinci dönemin birinci sınavlarını 29 Mart-16 Nisan 2021 tarihleri arasında tamamlayacak.

Hangi konulardan sorular sorulacak?

Sınava girecek olan öğrenciler soruların hangi konulardan geleceğini araştırıyorlar. MEB’den gelen bilgilere göre, birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020’ye kadar işlenen konular ile sınırlı tutulacak.