Eğitim

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren okul açıklaması: Kapanıyor mu?

Corona virüsü vaka sayısında yaşanan artış nedeniyle öğrenci, öğretmen ve veliler okulların ne olacağını merak ediyorlar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuya ilişkin önemli açıklamada bulundu. Katıldığı bir programda konuşan Bakan Selçuk okulların kapanıp kapanmayacağına ilişkin olarak, “İlin durumu neyi gerektirirse, öncelik sağlık dediğimiz için, o ilin valiliği bu kararları alabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Corona virüsü pandemisinin eğitim üzerindeki etkileri devam ediyor. Bu nedenle internet sayfalarında okulların kapanıp kapanmayacağı araştırılıyor. Konu hakkındaki açıklama Bakan Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk valiliklerin okulların durumu hakkında karar verebileceğini bildirdi.

İşte Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaların satır başları:

Türkiye uzaktan eğitim ile ilgili hazırlıkları bakımında çok net verilerle ortaya koyabildiğimiz için mutluyuz. Dünyadaki ilk 5 ülke için diyebiliriz. TV kurmak ve canlı ders yapabilmek, bunların sayısının yüksekliği gibi birçok parametrede birçok mesafe aldık.

Yüz yüze eğitim bizim önceliğimiz ama daha öncelik tanıdığımız şey sağlık. Okulların en çok kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5’te yer alıyoruz. Biz çok kontrollü bir şekilde okulları açamaya çalışıyoruz.

. Bizim risk haritasına bakıldığında hangi illerde hangi durumlarda hangi sınıflar açılmalı, kapanmalı elbette birtakım öngörülerimiz var. Tabii ki ilin durumu neyi gerektirirse öncelik sağlık dediğimiz için o ilin valiliği bu kararları alabilir. Gün gün hepimiz duyuyoruz. Burada ‘yerinde karar’ kavramı çerçevesinde ‘hangi illerde ne oluyor?’ takip ediyoruz. Çocuklarımızın bazı kayıpları var. İlkokullardaki öğrenmeye ilişkin kayıpların daha yüksek olduğunu görüyoruz. İlkokulları ve köy okullarını açık tutmayı karar altına aldık. Sosyal duygusal becerilerle ilgili durum bizim açımızdan çok çok önemli.

Tablet konusunda da en başta MEB olarak biz dedik ki erişemeyen 1.5 milyon civarı öğrencimiz var dedik. Aynı oranda yaklaşık olarak Fransa’da Kanada da var. Bu neden var. Çünkü hiçbir ülke köylere nasıl ulaşırım diye önceden hazırlık yapmamış. Çünkü böyle bir salgının beklentisi içinde değildik. Uzaktan eğitimin gelecekti fonksiyonunun farkındaydık. Şu ana kadar 750 bin civarımızda çocuğumuza tabletin ulaştığını biliyoruz.
Dünyada öğretmenlerinin tamamını aşılamadan okulu açmayan ülke yok. Türkiye İngiltere gibi Almanya gibi ikinci grupta öğretmenlerini aşılayan ülkeler arasında yer alıyor.
2 Temmuz’a kadar okullar açık olacak.