Eğitim

Milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiriyor: Eylül’de ödeme yapılacak!

Özel okullarda KDV indirimini içeren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İndirim kararının yürürlüğe girmesinin ardından ücret ödemesi yapan velilere Eylül ayında geri ödeme indirimi yapılacağı öğrenildi. İşte özel okul indirimi ve KDV geri ödemesi hakkındaki detaylar…

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci bugün uzaktan eğitim ile okula başladı. Resmi Gazete’de ise özel okullar için vergi indirimi kararı yayımlandı. Buna göre, özel okullarda yüzde 8 olan KDV yüzde 1’e indirildi, özel üniversiteler için de geçerli olacak indirim 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olacak. Gelen indirim kararı hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel, Eylül ayı içerisinde velilere geri ödemelerin yapılacağını bildirdiler.

Eylül’den itibaren yeni faturalar kesilecek

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Nurullah Dal, Eylül ayında yeni faturaların kesileceğini belirttiği konuşmasında, “Yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen vergi oranı velilerin, dolayısıyla da okulların lehine bir düzenleme oldu. Okulların belirlediği ücretler, KDV’si içinde ücretlerdir. Örneğin 30 bin liralık bir ödemenin içinde 2 bin 400 lira KDV vardı. Şimdi yeni KDV 300 TL oldu. Yani bu yıl için 30 bin lira ödeme yapan bir veli bu ücretin 2 bin 100 lirasını okuldan geri alacak. Veliler, ne kadar ücret ödemesi yaptıysalar eylül ayı içinde okullardan yüzde 7’lik ücret iadesi isteyebilirler. Peşin ödemelerde böyleyken taksitli ödemelerde ise okullar yüzde 7’lik indirimi son taksitten düşebilirler. Taksitli ödeme yapan veliler eylül ayı içerisinde okullarla görüşüp anlaşmaya varabilirler. Bunun yanı sıra ‘fatura kestim’ diyen okullar faturalarını iptal ederek eylül itibariyle yeni fatura kesecekler” ifadelerini kullandı.

İndirim özel üniversiteler, kreşler ve kurslar için de geçerli

KDV indirimlerinin okullardan iade alınabileceğini dile getiren İbrahim Taşel ise açıklamalarında, “Tüm yılı kapsayan bu yüzde 7’lik indirim, devletin kendine aldığı paydan feragat etmesi anlamına geliyor. Bu destekleyici adım için çok teşekkür ediyoruz. Bu indirim sadece eğitim-öğretim yaşamındaki özel okullar için değil; özel üniversiteler, kreşler, kurslar için de geçerli olduğu için milyonlarca kişiyi olumlu etkileyen bir karar. Velilerimiz peşin ödemelerde yüzde 1 oranında KDV ödeyecek ya da önceden ödediyse yüzde 7’lik KDV iadesini okullardan alabilecek. Taksitle ödeme yapanlar da aynı şekilde, yüzde 7’lik KDV indirimi ne kadar ise okullardan iade alabilecekler. Velilerimize avantaj sağlayan bu uygulamadan son derece memnunuz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu