EkonomiGündem

Milyonlarca memur emeklisi dikkat: 27 Ocak’tan itibaren hesaplara para yatırılacak!

Milyonlarca memur emeklisini ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Memur emeklilerinin alacağı zam farkı ve ek gösterge farkının yatacağı tarih belli oldu. Beklenen paralar 27 Ocak Cuma günü hesaplara yatırılacak. Bakanlık, zam farkları için 27 Ocak’ı işaret etti.

ZAM FARKLARI HESAPLARA YATIYOR

Memur emeklilerinin beklediği paralar hesaplara yatırılıyor. Zam farklarının yatacağı tarihle ilgili bir gelişme yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilerin alacağı zam farkı ve ek gösterge farkının 27 Ocak Cuma gününden itibaren hesaplara yatacağını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde;

Emekli Sandığı bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacaktır.

Buna göre;

Aylıklarını her ay alanlara; Ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,

Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan;

1. Grupta Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında,

2. Grupta Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alanlara; 2 aylık tutarında,

3. Grupta Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında
aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Bu kapsamda 2.384.079 kişiye ek gösterge farkı dahil ödenecek fark tutarı 7,8 Milyar TL’dir.