Ekonomi

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor ! Asgari Ücrete 350 Lira Zam

Asgari ücret üzerindeki gelir vergisi hakkında çeşitli gelişmeler yaşanıyor. Asgari ücret için Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verildi. Bu kanun teklifinde asgari ücretten gelir vergisinin kesilmemesi istendi ve bu teklif kabul edilirse asgari ücrette 350 liralık bir artış olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi veren Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman asgari ücretteki gelir vergisinin kesilmemesini istedi. Abdulkadir Karaduman bunun yanı sıra KYK kredileri hakkında da bir kanun teklifi vermişti. Karaduman’ın bu kanun teklifi asgari ücret ile çalışan milyonlarca işçiyi heyecanlandırdı.

Konya Milletvekili Karaduman Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini gündeme getirdi. Bu kanun teklifi ile asgari ücretten kesilen gelir vergisinin kesilmemesi istendi. Bu teklif kabul edilirse kesinti yapılan 350 lira gelir vergisi maaşlara geri eklenecek ve maaşlarda artış olacak.

KANUN TEKLİFİNİN ÖZETİ

Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında Abdulkadir Karaduman özet kısmında şu ifadelere yer verdi:

“Hâlihazırda asgari ücretten yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılması, zaten açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılan vatandaşların mağduriyetinin artmasına sebep olduğu izahtan varestedir. Bu haliyle asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisinin istisna kapsamına alınması zaruri bir hal almıştır.

Böyle bir değişiklik ile devletin ciddi bir vergi kaybına uğrayacağı düşünülebilir.

Kamu harcamalarındaki israfın boyutu göz önüne alındığında, yapılacak tasarruflar ile asgari ücretin istisna kapsamına alınması pekala mümkündür. Aralığı belirli olmayan zamanlarda vergi borçları bir kalemde silinen şirketlerin olduğu ülkemizde, hayata tutunmaya çalışan işçilerin aldığı ücretlerin gelir vergisi istisnası kapsamına alınması ve bu istisnanın sürekli olması izah edildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olmasının da gerektirdiği bir zorunluluktur.”

350 LİRA ARTIŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen bu kanun teklifi kabul edilirse asgari ücretten kesilen yüzde 15’lik gelir vergisi kesilmeyecek ve işçilere verilecek. Kesinti yapılmayacak olan tutar ise 350 lira olacak.

KANUN TEKLİFİ

Kanun teklifi ise şöyle:

MADDE 1 – 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinde belirtilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin ücretleri.”

MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütülür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu