Ekonomi

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Düzenleme ! Önemli Açıklama Yapıldı

Kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında tartışmalar devam ederken Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Mahmut Arslan açıklamalarında kıdem tazminatında kazanılmış hakların geriye götürmeden, var olan sorunların giderileceği bir düzenleme istediklerini vurguladı.

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan milyonlarca kişiyi ilgilendiren kıdem tazminatı hakkında açıklamalarda bulundu ve söz konusu açıklamada düzenlemenin tüm işçilere kıdem tazminatı verilmesi şeklinde yapılması gerektiğini vurguladı.

“ÖNERİLERİMİZ KARŞILIK BULACAKTIR”

Açıklamalarında kıdem tazminatında kazanılmış haklardan geriye gidilmeden var olan sorunların giderileceği bir düzenleme istediklerini vurgulayan Mahmut Arslan şöyle devam etti:

“Kıdem tazminatı düzenlemesi, bütün işçilerin kıdem tazminatı alabileceği bir düzenleme olmalıdır. Sadece örgütlü olanların, toplu iş sözleşmesinden yararlananların, büyük işletmelerde çalışanların değil, tüm emekçilerin kıdem tazminatı alabileceği bir model istiyoruz. Pandemiden dolayı zor bir süreçten geçtiğimiz şu dönemde, emekçiler salgın süreci sebebiyle yeterince tedirgindir. Kısa çalışmak zorunda kalan, eksik ücret alan işçiler ve ücretsiz izne çıkarılan işçilerin sorunları, işsiz kalan emekçilerin durumu çözüm beklerken, kıdem tazminatı gibi, toplumun yarıdan fazlasını doğrudan ilgilendiren önemli ve hassas bir konu aceleye getirilmemelidir. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanlarımıza doğrudan mesajlarımızı ilettik. Kıdem tazminatı düzenlemesini şu dönemde zamanlama ve içerik açısından uygun bulmadığımızı HAK-İŞ’e yakışan bir üslupla ifade ettik. İnanıyorum ki, makul itiraz ve önerilerimiz karşılık bulacaktır.”

İŞÇİLERİN ALEYHİNE DÜZENLEME KABUL EDİLMEYECEK

Mahmut Arslan açıklamalarının devamında Hak-İş olarak açık, dürüst ve şeffaf davrandıklarını belirterek açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

“Bunun elbette bedelleri oldu. Meydanlarda başka, masada başka konuşmadık, riyakar davranmadık. Kıdemle ilgili itiraz ve taleplerimizi yaparken rasyonel olmaya çalışıyoruz. Bizim mücadelemiz, kıdem tazminatı konusunda var olan kazanılmış haklarımızı korumak ve bunların daha ileriye götürülmesi mücadelesidir. Kıdem tazminatı konusu, makul bir dönemde ve taleplerimizi dikkate alan bir şekilde önümüze gelirse bunu konuşmaya ve tartışmaya hazırız. İstisnasız tüm emekçilerin kıdem tazminatı alabileceği bir düzenleme ve model istiyoruz. Herkes bilmelidir ki HAK-İŞ kıdem tazminatı konusunda işçilerin aleyhine hiçbir düzenlemeyi kabul etmeyecektir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu