EkonomiGündem

Milyonlarca emeklinin maaşına zam geldi: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! En düşük emekli maaşı…

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren flaş bir gelişme yaşandı. Emekli maaşlarına zam geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarına ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşına zam yaptıklarını açıkladı. 5.500 TL olan en düşük emekli maaşı 7.500 TL’ye çıkarıldı. Öte yandan emekli bayram ikramiyelerine de zam geliyor. Peki, emekli bayram ikramiyeleri ne kadar yatacak?

EN DŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin kritik sorulara yanıt verirken emekli maaşlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, “Çalışmamızı yaptık, burada açıklayacağım. Güzel bir müjde vereyim. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz” dedi.

Bunun ardından bir açıklama da sosyal medya hesabından yapan Erdoğan, “En düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya yükseltme kararı aldık. Milletimize, tüm emeklilerimize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR YATACAK?

Her bayramda 1.100 TL olmak üzere toplamda 2.200 TL olarak verilen bayram ikramiyeleri için TÜED’in önerisi Erdoğan’ın açıklaması öncesinde en düşük emekli maaşı olan 5.500 TL olmuştu. Bu kapsamda bayram ikramiyeleri için gündeme 3 formül geldi. Bu kapsamda ilk formül ile yıllık ikramiyenin en düşük emekli aylığı tutarıyla eşitlenmesi ihtimali masada. İkincisi yeniden değerleme oranına göre artış yapılması. Üçüncü formülde enflasyon rakamları dikkate alınacak.

BAYRAM İKRAMİYESİNDE FORMÜL

İlk formülde taban maaş kadar bayram ikramiyesi ödemesi formülü gündemde. Bu kapsamda emeklilerin her bayram için alacağı ikramiye tutarı 3.750 TL olarak toplamda 7.500 TL’ye yükseltilecek.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI FORMÜLÜ

Bu formül ile bu yıl yüzde 122.93 olarak hesaplanan yeniden değerleme oranı bayram ikramiyesini 1.100 liradan 2.452 liraya yükseltecek. Emekli bu yıl iki bayramda toplam 2.200 lira yerine 4.904 lira alabilecek.

BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Bu yıl Ramazan Bayramı 21-23 Nisan arasında idrak edilecek. Emekli bayram ikramiyesi ödemelerinin 1 hafta öncesinden hesaplara yatması bekleniyor.