EkonomiGündem

Milyonlarca emekli için zam açıklaması yapıldı: SGK duyurdu!

Türkiye’de milyonlarca emekli bulunuyor. Bu kapsamda emekli aylıkları ile ilgili açıklamalar vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilere %30 oranından daha düşük zam yapıldığına yönelik çıkan haberler ile ilgili açıklamada bulundu.

SGK yaptığı yazılı açıklama ile emeklilere %30 oranından daha düşük zam yapıldığı iddialarını cevapladı. Bu kapsamda yapılan açıklamada, 5.500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bazı basın yayın organlarında emeklilere %30 oranından daha düşük zam yapıldığına yönelik çıkan haberler nedeniyle aşağıda yer alan açıklamaları yapma ihtiyacı doğmuştur. Sigortalıların aylıkları, hizmetin geçtiği dönemlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde aylık talep yılı esas alınarak hesaplanmaktadır.

Sigortalının gün ve kazançlarında bir değişiklik olmasa da her yılın TÜFE, gelişme hızı, aylık artışı verileri farklı olduğundan talep yılına göre aylık miktarı değişebilmektedir. 2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da %30 oranında artırılmıştır. Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır.

Ayrıca, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir. Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık miktarı dosya bazında 5.500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5.500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.