EkonomiGündem

Milyonlarca emekli bekliyor: Bugün belli olacak! Temmuz ayında emekli maaşları…

Milyonlarca emeklinin beklediği zam oranı bugün netleşecek. Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılmasının ardından 5.500 TL’ye yükselmişti. Asgari ücret zammından sonra gözler emekliye yapılacak zamma çevrildi. Bugün saat 10.00’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon verilerinin ardından zam oranı belli olacak.

EMEKLİNİN MAAŞI BELLİ OLACAK

Milyonların gözü enflasyon rakamlarına çevrildi. Bugün saat 10.00’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ortaya çıkacak. Bu rakam memur ve emeklisinin maaşlarına da yansıyacak.

ZAMLI MAAŞLAR 8 TEMMUZ’DA HESAPLARA YATACAK

Öte yandan memurlar toplu sözleşmede yılın ikinci yarısı için yüzde 7 oranında zam hakkı kazandı. Kamu çalışanları ayrıca 6 aylık enflasyon oranının yüzde 7,5’i aşan kısmı için de enflasyon farkı alacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklilerine zamlı maaşları 8 Temmuz’da ödenecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak.

TÜFE’DEKİ ARTIŞ BEKLENTİSİ YÜZDE 65,59 OLDU

Merkez Bankası’nın 50 katılımcıyla gerçekleştirdiği Haziran ayına ilişkin enflasyon beklenti anketi sonuçlarında rakamlar paylaşıldı. Buna göre Haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,77 olarak kayıtlara geçti. Cari yıl sonu TÜFE’deki artış beklentisi ise yüzde 64,59 oldu.