EkonomiGündem

Milyonlarca çalışan merakla bekliyor: Bakan Nebati’den son dakika Temmuz zammı açıklaması geldi!

Son dakika gelişmesi… Milyonlarca kişinin beklediği Temmuz zammı açıklaması bu defa Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ek bütçe görüşmelerine katılarak soruları yanıtlayan Bakan Nebati, Temmuz ayına ilişkin zamma yönelik olarak şu açıklamaları yaptı:

“2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacaktır.”

YÜZDE 40 ORANINDA ZAM

“Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artış yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz.”