Ekonomi

Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiriyor ! Zam Oranı Yarı Yarıya Azaldı

Zorunlu trafik sigortasına ilişkin milyonlarca araç sahibini ilgilendiren flaş bir gelişme meydana geldi. Buna göre zorunlu trafik sigortasında zam oranı Haziran ayında yarı yarıya azaldı.

Bu gelişmeler kapsamında yıllık en fazla yapılabilecek zam oranı da böylece yüzde 20’den 13’e inmiş olurken önümüzdeki yıl da bu oran aylık en fazla yüzde 1 olacak.

Milyonlarca araç sahibi için corona virüsü tedbirleri kapsamında farklı önlemler alınmaya devam ediliyor. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu süreçte trafik sigortalarında iki önemli değişiklik yaparak sürece büyük katkı sundu.

YÜZDE 1 ORANINDA ARTABİLECEK

Sabah’ın haberine göre sigorta şirketlerinin her ay yüzde 1.5 oranındaki fiyat artışı 0.75’e düşürülürken, sermayesi yetersiz olan şirketlere de trafik sigortası satma sınırlaması getirildi. Böylece yıllık yüzde 20’lik artış yerine, genelge ile birlikte aylık fiyat artışı hazirandan itibaren yüzde 0.75’e düşürülerek yıllık artış yüzde 13 ile sınırlandırılmış oldu.

Bu yeni düzenleme kapsamında 2021 yılında bu oran yüzde 1’e çıkacak ve gelecek senenin başından itibaren sigortacılar, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 1 oranında artabilecek.

“ÖNEMLİ KARARLAR”

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli bir açıklama yaptı ve alınan bu kararların Kovid-19 ile mücadelede oldukça önemli olduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Atılan bu adımla zam oranı yarı yarıya indirişmiş oldu. Bu yıl için yüzde 20’den 13’e çekildi diyebiliriz. Sektörün Kovid-19 döneminde aldığı kararların ve önlemlerin tamamı vatandaşlar tarafından da çok büyük rağbet gördü. Bu yeni desteklerden faydalanan müşterilerimizin yüzde 90’ı aşan oranda olduğunu söyleyebiliriz.

Sermaye yeterlilik anlamında zaten sektörün neredeyse tamamı bu şartları karşılıyor durumda. Bu sınırları aşan bir şirketimiz olursa da sermaye artırımı yaparak yoluna devam edebilir.”

Etiketler

İlgili Makaleler