Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan flaş açıklama: İddialar gerçek dışı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi internet sayfası üzerinden flaş bir açıklama yaptı. Yazılı açıklama yapan bakanlık ”Hayalimdeki Çin” temalı resim yarışması ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Bakanlık açıklamasında, “ Etkinliğin Bakanlığımız tarafından düzenlendiği yönündeki iddialar gerçek dışıdır.” İfadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ‘Hayalimdeki Çin” temalı resim yarışmasına ilişkin haberler için açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımızca duyuru ve etkinlik süreçlerinin denetlendiği ”Hayalimdeki Çin” temalı resim yarışmasının bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak haberleştirildiği ve kamuoyuna yanlış yansıtıldığı görülmektedir. Etkinliğin Bakanlığımız tarafından düzenlendiği yönündeki iddialar gerçek dışıdır.

Kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve diğer kuruluşlar tarafından yapılacak sosyal etkinliklerin, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her tür ve derecedeki eğitim kurumlarında duyurularına ilişkin izin müracaatlarının değerlendirilmesi, “Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi” hükümleri doğrultusunda yapılmaktadır.

2016 yılından bu yana UBİKAV (Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı) tarafından farklı temalar ile yapılan ve son olarak duyurusu yapılan “Türkiye-Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl” temalı yarışmanın yürütülmesinde ve düzenlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı hiçbir kurum ve kuruluşun görevi bulunmayıp izin kapsamındaki tüm etkinliklerin denetimleri birimlerimizce yapılmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”