Gündemİzmir HaberleriPolitika

Milletvekili Sındır’dan esnafı korkutan açıklama!

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır esnaf ziyareti sırasında iç karartıcı tablonun altını çizdi.

İlçe ziyaretleri kapsamında CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır Aliağa’da ilçe esnafıyla buluştu. Kahvehane toplantılarında ilçe esnafı ve vatandaşlarıyla konuşan Sındır; “Esnafın kira, iş yeri masrafları ve düşen alım gücü nedeniyle beli bükülmüş. Esnaf vergi ve kredi borçlarını ödeyemiyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamıyor. Esnafımıza destek olunmaz, girdi maliyetleri aşağıya çekilmez ise esnaflarımız da işsizler ordusuna katılacak. İktidar esnafı 2. sınıf vatandaş olarak görüyor” dedi.

MİLLETVEKİLİ SINDIR “NASIL ÖDENECEĞİNİ DÜŞÜNMEDİLER!”

Sındır; alınan koronavirüs önlemleri kapsamında iş yerleri kapatılan çok zor şartlar altında kaldığını belirtti. Yönergelerle kepenk indiren esnafın borçlarının, çalışanlarının halinin düşünülmediğini söyleyen Sındır sözlerine; “İktidar gelişi güzel hazırladığı ‘Koronavirüs Tedbirleri’yle esnafımızı yüzüstü bıraktı. 2020’nin ilk 6 ayında 35 bin 965 iş yeri kepenk kapattı. Geçtiğimiz Haziran ayında bu sayı 7 bin 222 oldu. Bugünün Türkiye’sinde esnafın sorunlarına, sıkıntılarına yüz çevirmiş bir iktidar var” dedi.

Sözlerine devam eden CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır; “Esnafın olmadığı bir kentin yaşayabilmesi söz konusu değil. Esnaf ekonomik hayatın ve sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır. Salgın sürecinde devlet esnafa virüsle mücadele kapsamında dükkanını genelge ile kapattırdı fakat esnafın kredisinin, elektriğinin, suyunun, çalışanı varsa maaşlarının nasıl ödeneceğini düşünmedi. CHP olarak; esnafın borçları silinsin dedik, esnafımıza karşılıksız yardım yapılsın dedik, AKP söylediklerimize kulak asmadı.  Sağlığın her şeyden önde geldiği bilinciyle; pandemiye karşı esnafımız, taşın altına elini koydu, iktidar istedi esnaf ekmek teknesini kapattı; peki ya hükümet ne yaptı; esnafımıza 25 bin TL yüzde 4 faizle borç verdi. Borcunu 3 ay faizle erteledi. Borçluyu daha da borçlandırdı” şeklinde devam etti.

ESNAFI AÇLIKLA SINAYAMAZSINIZ!

Hükümet tarafından esnafın sorunlarına yönelik etkin çözümler üretilmediğini söyleyen Milletvekili Sındır; “Esnaf vatandaşın kara gün dostudur. İvedilikle esnafın sorunlarına çözüm üretilmesi gerek. Ekmek teknesini kapatan yüz binlerce yurttaş ve aileleri yaşam mücadelesine nasıl tutunacak? Borçlarını, faturalarını nasıl ödeyecek, ihtiyaçlarını nasıl giderecek, ailelerine nasıl bakacak? Yandaşa verdiğiniz destek yetmedi mi? İktidar üzerine düşeni yapmalı ve esnafın BAĞ-KUR ödemeleri hükümet tarafından karşılanmalı; kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri için destek verilmeli, temel ihtiyaçları için yardım yapılmalı, işyeri kira ödemelerinde stopaj kaldırılmalı. Bugünün muktedirleri bu çağrıya kayıtsız kalamazsınız. Esnafımızı açlıkla sınayamazsınız” ifadelerini kullandı.

DAHA ÇOK ESNAF KEPENK KAPATACAK!

Biriken borçların yanısıra esnafın satmak için yeni ürün alacak bütçesinin de kalmadığını belirten Milletvekili Sındır; “Esnafın kira, iş yeri masrafları ve düşen alım gücü nedeniyle beli bükülmüş. Esnaf vergi ve kredi borçlarını ödeyemiyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamıyor. Yüksek vergilere, devalüasyon boyutuna ulaşan enflasyona dur diyemezsek 2020’nin son 6 ayında daha çok esnaf kepenk kapatacak. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, büyüme ve istihdamın arttırılmasında ekonomilerde büyük önem taşıdığı unutmayınız. Eğer esnafımıza destek olunmaz, girdi maliyetleri aşağıya çekilmez ise işsizliğin azaltılmasında etkili bir rol teşkil eden esnaflarımız da işsizler ordusuna katılacaktır. İktidar maalesef esnafımızı 2. sınıf vatandaş olarak görüyor” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu