Magazin

Miley Cyrus kürtaj karşıtı tutumlar için soyundu! Kürtaj nedir?

Dünyaca ünlü şarkıcı ve oyuncu Miley Cyrus’tan büyük destek. Kürtaj karşıtlarını protesto etmek için eline greyfurt alarak sadece göğüs başlarını kapatan Miley Cyrus, bu yasağı protesto etti.

MİLEY KÜRTAJ’IN KARŞITLARINI PROTESTO ETTİ…

Miley Cyrus, ülkesinde kürtajın yasaklanmasını destekleyenler için protesto yaparak soyundu. Benim bedenim benim kararım tarzındaki paylaşımları büyük beğeni topladı. Bu konuyu desteklemek amaçlı bir de reklam projesi yapan Miley Cyrus bunu desteklemek amaçlı bazı ürünler satacak…

KÜRTAJ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Kürtaj veya küretaj (halk arasında gebelik aldırma, bebek aldırma, kürtaş gibi isimler verilir) rahim içerisindeki gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınması işlemidir.Kürtaj sadece istemli gebelik alınması için yapılmaz, düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını almak için veya ölü gebelikleri, boş gebelik gibi durumları almak için de yapılır. Dış gebelik kürtaj ile alınamaz, ameliyat veya ilaç tedavisi gerekir. Aslında kürtaj sadece gebeliğin alınması için değil gebe olmayan hastalarda rahim içerisinden alınan materyaller için de kullanılan bir terimdir. D/C veya D&C şeklinde kısaltılabilir.Bu harfler Dilatasyon küretaj’ın kısaltmasıdır. Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi anlamında kullanılır. Rahim ağzının genişletilmesi rahim içerisine küretajı yapmak için gerekli aletleri (küret veya aspiratör, kanül) sokabilmek için gereklidir. Bu genişletme işlemi için ince çubuk şeklinde kalınlıkları giderek artan metal bujiler kullanılır. Çoğunlukla bu genişletme işlemi gerekmeden direkt ince plastik kanül rahim ağzından içeri geçirilerek kürtaj işlemi yapılabilir.

Bir cevap yazın