Ege HaberleriGündemİzmir Haberleri

Meteoroloji Sarı Alarmı Verdi! Kuvvetli Sağanak Bekleniyor

Meteoroloji Uyardı! Sarı alarm verdi. Yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz kıyı kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri, Muş, Ağrı ve Bitlis çevreleri ile Erzurum’un güneyi, Van’ın kuzey ve batısında beklenen yağışların yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Altına Düşecek

Ülke genelinde hava sıcaklığı bugün itibariyle yurt genelinde mevsim normallerinin altında seyredecek. Rüzgar genellikle genellikle kuzeyli, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa), Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji, yağış, kuvvetli rüzgar ve olası don tehlikesine karşı vatandaşları uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi sitede, “Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri, Muş, Ağrı ve Bitlis çevreleri ile Erzurum’un güney, Van’ın kuzey ve batısında yerel kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, iç kesimlerde yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı Yapıldı

Rüzgarın, Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa), Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin edildiğinden, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı uyarılarda bulunuldu.

Pazar Günü İçin Don Uyarısı!

26.09.2021 Pazar sabah saatlerine kadar tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz iç kesimleri, iç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da hafif zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

Ege’de Hava Nasıl Olacak?

Ege Bölgesinde bugün havanın yapılan son değerlendirmelere göre; parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Güney ve İç Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

İZMİR °C24°C

Parçalı ve az bulutlu

MANİSA °C26°C

Parçalı ve az bulutlu

A.KARAHİSAR °C18°C

Parçalı ve az bulutlu

DENİZLİ °C26°C

Parçalı ve az bulutlu

Ege Denizi’nde Hava

Ege Denizi’nde bugün hava parçalı ve az bulutlu, Rüzgar ise Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan, öğle saatlerinde kuzeybatıdan 3 ila 5; Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 5 ila 7, öğle saatlerinden itibaren 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, güneyinde 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi.