GündemManşet

Meteoroji sıcak çarpmasına karşı uyardı! İşte İzmir’de ve tüm yurtta hava durumu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşlar olumsuz hava koşullarına karşı uyarılıyor. Son olarak meteoroloji mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava nedeniyle vatandaşları sıcak çarpmasına karşı uyardı. Peki, bugün Ege Bölgesi’nde hava nasıl olacak? İşte İzmir’de ve tüm yurtta hava durumu

Türkiye’de hafta sonunu dışarıda değerlendirmek isteyen vatandaşlar, hava durumu verilerini araştırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) son verilerini yayınladı. MGM tarafından yayınlanan değerlendirmede Ege Bölgesi için “Az bulutlu ve açık, Kuzey Ege’nin iç kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Güney Ege kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/sa) esmesi bekleniyor.” İfadeleri kullanıldı. Peki, İzmir’de hava nasıl olacak? İşte Ege Bölgesi hava durumu verileri…

Ege Bölgesi

İZMİR °C, 30°C
Az bulutlu ve açık

KÜTAHYA °C, 26°C
Parçalı ve az bulutlu

MANİSA °C, 32°C
Az bulutlu ve açık

MUĞLA °C, 36°C
Az bulutlu ve açık

Aydın °C, 36°C
Güneşli

Afyonkarahisar C, 37°C
Güneşli

Uşak C, 20°C
Güneşli

Denizli C, 33°C
Çok bulutlu

Türkiye’de hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son verilerine göre Türkiye’de kuzey kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Amasya ve Tokat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Giresun’un doğu ilçeleri, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ayrıca kurum tarafından yapılan uyarıda şu ifadeler kullanıldı:

Kuvvetli yağış bekleniyor

Yağışların, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Giresun’un doğu ilçeleri, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Sıcak hava uyarısı

Hava sıcaklıklarının ülkemizin güney kesimlerinde mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi beklendiğinden güneş ışınlarının dik geldiği 11 ile 16 saatleri arasında başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler