Ekonomi

Merkez Bankası kararı vatandaşa yansıyacak mı? Bankada olan parası olanlar dikkat!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puan artırarak yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükselttiğini duyurdu. Vatandaşlar bu kararın kendilerine yansıyıp yansımayacağını merak ediyorlar. Bankada parası olan vatandaşlar faiz kararından etkilenecekler. İşte Merkez Bankası faiz kararının vatandaşa yansıması

Naci Ağbal Başkanlığı’nda toplanan Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, Merkez Bankası faizleri 475 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltildi. Merkez Bankası’nın faiz karar bankada parası olan vatandaşların paralarına da yansıyacak.

Ekonomist Enver Erkan faiz kararının vatandaşa etkileri hakkında, milliyet.com.tr’ye açıklama yaptı. Erkan tarafından yapılan açıklamalarda şu bilgilendirmelerde bulunuldu:

Merkez Bankası, politika faizini 475 baz puan artışla %15 seviyesine getirirken, 1 haftalık repo oranını artık tek fonlama oranı olarak tesis etti ve piyasa faizlerinde faiz koridorunun veya GLP’nin yarattığı oynaklığa son vermiş oldu.

20 baz puan artışı odu

Merkez Bankası’nın faizi %15 yapmasının aslında bankaların kaynak maliyetine bir önceki güne göre marjinal bir etkisi yok, çünkü geçerli olan faiz zaten %14,8’di. Dolayısıyla fiili artış aslında sadece 20 baz puan civarında oldu.

Bankaların kaynak maliyetini asıl artıran unsur, bundan önceki süreçte Merkez Bankası’nın ucuz fonlama kanallarını kısarak bankaları en pahalı borç verme oranı olan GLP’ye yöneltmesiyle her gün artan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetiydi.

Mevduat faizleri anlamında, enflasyona karşı pozitif reel getiri oluşturan MB faizi %15 geçerli ve referans alınan oran olacaktır.

Tabii, bankaların hoş geldin faizi gibi kampanyaları veya mevduat büyüklüğüne göre bu oran daha yüksek de olabilir.

En yüksek uygulanan oran %15

Merkez Bankası’nın EVDS verilerinde bankaların ağırlıklı olarak uyguladığı mevduat oranının 1 yıla kadar vade için 6 Kasım haftasında %11,7 olduğu görülüyor.

Bu sabah itibariyle bankaların mevduat faiz oranlarında ilgili vadede en yüksek uygulanan oran %15. Bu oranlar artırılabilir.

Bu durumda; 12 aya kadar vadede %11,7’den TRY mevduata yatırılan 100 bin TRY %3 stopaj oranı düşüldükten sonra nette 11 bin 349 TRY getiri ile 111 bin 349 TRY olurken; Bugün %15 ile 100 bin TRY aynı vadede nette yine brüt getiriden stopaj düşüldükten sonra 14 bin 550 TRY net getiri ile 114 bin 450 TRY olur.”