Gündem

Merkel açıkladı: “AB ile Türkiye vize serbestisini görüşecek”

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sıklıkla görüştüğünü anlatan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Aralık ayında AB ile Türkiye’nin vize serbestisi konusunu görüşeceğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde AB ile Türkiye’nin vize serbestisi konusunu görüşeceğini açıkladı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye hakkında “İlişkilerde pozitif konular iki tarafın da lehine olur” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile son zamanlarda sıklıkla görüştüğüne değinen Merkel, Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini belirtti. Merkel, “Türkiye ile AB arasındaki göç anlaşmasının yeni bir aşamaya getirilmesi, Gümrük Birliği anlaşması ile ekonomik işbirliği konularını da görüşmek istiyoruz. Vize serbestisi konusunda Aralık ayına kadar iyi bir şekilde çalışılması gerekiyor” diye konuştu.

GEREKENİ YAPMAK İSTİYORUZ

“Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediğimizi netleştirdik” diyen Merkel, “Türkiye ile AB ilişkilerinde olumlu bir gündeme kavuşmak için gerekenleri yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 27 ülkenin liderlerinin Brüksel’de bir araya geldiği AB Liderler Zirvesi, bugün yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.