Yerel

Menemen'de arıtma tesisi faaliyete başladı!

Türkiye ve Ege Bölgesi sanayisinde önemli bir rol üstlenen Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımlar devam ediyor.

Şehir merkezine, hava, deniz taşımacılığına ve raylı sistemlere, sağlık ve eğitim tesisleri ile işgücü yerleşim birimlerine çok yakın konumu ve ulaşım kolaylığı ile sanayicilere rahat bir çalışma ortamı sağlayan Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Menemen‘in Türkiye’nin tek plastik ihtisas organize sanayi bölgesi olmasından dolayı Bölge’nin ön plana çıktığını söyledi. Bölge de yatırım yapan plastik üreticisinin diğer bölgelerde yatırım yapan plastik üreticilerine göre daha fazla avantaja sahip olduğunu hatırlatan Esen, “İzmir’de plastik sektörü, teşvik yönünden desteklenmeyen sektörler arasında yer almasına rağmen bizim Bölgemiz’de plastik yatırımı yapan sanayici ihtisas özelliğimizden dolayı teşviklerden yararlanabiliyor” dedi.

FAALİYETE BAŞLADI 

Modern altyapı sistemleri ile OSB’lere örnek olan Menemen‘deki Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin, son teknolojilerin kullanıldığı Atıksu Arıtma Tesisinin de diğer OSB’ler için referans olacağını belirten EBSO Meclis Başkanı, MPİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Salih Esen, “Çevreye karşı duyarlı olmak ve temiz üretime odaklanmak bizim için büyük öneme sahip. Bölgemiz de bulunan tüm sanayi tesislerinin atıksularının arıtılması amacıyla Moving Bed Biofilm Reactor (MBBR) sistemi kullanılarak kurulan tesisimiz, nihai 1.500 m3/gün kapasitede olup faaliyete geçen katılımcı sayısı ve artan debi miktarına göre 3 kademeli olarak tasarlanmış ve ilk 500 m3/günlük kısmı devreye alınmıştır. Tesisimizin kurulumunda ileri teknolojilerin bir kombinasyonu kullanılarak hem çok iyi çıkış suyu kalitesi hedeflenmiş hem de arıtma tesisi için ihtiyaç duyulan alan en aza indirilmiştir. Üstelik sistemin modüler yapısı ile ileride kapasite artışlarına da büyük kolaylık sağlanmıştır. Çevre bilinci ve teknoloji biraraya getirilerek kurulan tesisimiz bölge hizmetine açılmıştır” dedi. 

Bir cevap yazın