Gündemİzmir HaberleriPolitikaYerel

Menderes Belediye Başkanı gözaltına alınmıştı: Flaş gelişme yaşandı!

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte 4 Temmuz 2022 sabahı “rüşvet ve yolsuzluk” iddiaları üzerine operasyon başlatmıştı. İddialar üzerine gözaltına alınan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar bugün serbest bırakıldı.

Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları üzerine yapılan operasyonla aralarında birim müdürlerinin de bulunduğu çoğu belediye personeli olan 28 kişi 4 Temmuz sabahı gözaltına alınmış, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, 5 Temmuz 2002 akşamüzeri serbest bırakılmıştı.

Sözcü’nün aktardıklarına göre 5 Temmuz 2022 günü saat 12:00 sıralarında ise Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ile CHP’li Meclis Üyesi Ertan Güleç gözaltına alındı. CHP’li Başkan Kayalar hem suçlamaları hem de gözaltına alındığını reddederek, bilgisine başvurulmak üzere Emniyet’e çağırıldığını söyledi.

Kayalar ve Güleç’in yanı sıra, Özdere’deki beş yıldızlı bir otelin genel müdürü S.V. ile mimarlık şirketi sahibi A.B. gözaltına alındı. Şüpheliler, söz konusu oteli imar planına aykırı inşa etmek ve rüşvet karşılığı kaçak yapıya ruhsat vermek iddiası ile suçlandı.

SERBEST BIRAKILDI

İzmir Yeşilyurt’taki Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorguları sabah saatlerine kadar süren şüpheliler Menderes Adliyesi’ne sevk edildi. Mahkeme, Kayalar’ı yurt dışına çıkış yasağı koyarak, diğer üç kişiyi de haftada bir gün polis merkezinde imza atmaları şartı ile serbest bıraktı. Kayalar saat 10:30 sıralarında adliyeden ayrıldı.