EkonomiGündem

Memur ve memur emeklisine ek zamla ilgili flaş gelişme! Açıklama yapıldı

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü kulağı ek zamda. Memur ve memur emeklisini ilgilendiren ek zamla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından detayları açıkladı.

Memur ve memur emeklisinin beklediği ek zamla ilgili açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ı kabulü sona erdi. Görüşmenin ardından ek zamla ilgili ilk açıklama geldi. Memur-Sen Başkan Ali Yalçın “Cumhurbaşkanımız ile görüşmemizde ek zam talebimizi aktardık” ifadesini kullandı.

EK ZAMLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı. Memur-Sen Başkan Ali Yalçın “Cumhurbaşkanımız ile görüşmemizde ek zam talebimizi aktardık” ifadesini kullandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

1-Memur-Sen Genel Yönetim Kurulumuzla birlikte Sn. Cumhurbaşkanımıza ziyaret gerçekleştirdik. Kamu görevlilerinin gelir vergisi yükünün kaldırılması/hafifletilmesi yönündeki teklifimizin hayata geçirilmesinden dolayı memnuniyetimizi ifade ettik. Ek zam beklentimizi aktardık.

2-Gelir Vergisine ilişkin uygulanacak istisna olumlu olmakla birlikte, sosyal adaletin gelir dağılımında sağlanması noktasında bazı sorunlar/sıkıntılar içerdiğini; düzenlemeyle, kısmi artışlarla az kazanana az, çok kazanana çok ilave gelir yansıtılacağını ifade ettik.

3-Gelir vergisinde yapılan düzenleme ile ortaya çıkan eşitsizliğin giderilmesi başta olmak üzere kamu görevlilerinin alım gücünü artıracak, adil gelir dağılımını sağlayacak ek zam/ilave ödemenin biran önce gerçekleştirilmesi noktasında hassasiyetlerimizi dile getirdik.

4-Toplu Sözleşme hükmümüz gereği 3600 Ek Gösterge/Ek Göstergeler ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda atılacak adımlara ilişkin sürecin hızlandırılması noktasında beklentilerimizi paylaştık. Ek zam dahil tekliflerimiz için Çalışma Bakanı ile bir araya geleceğiz.