PTT, KPSS şartsız 55 bin personel alımı yapacak! Alım ne zaman yapılacak? Başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) KPSS şartı olmadan 55 bin personel alımı yapacak. Peki 2019 PTT personel alımı ilanlarına kimler başvuru yapabilecek? Başvuru Şartları neler? Ne zaman başvuru yapılacak. Hangi kadrolara alım yapılacak? Detaylar haberimizde...

Memur Personel Alımı 17.03.2019, 17:20 17.03.2019, 17:20
PTT, KPSS şartsız 55 bin personel alımı yapacak! Alım ne zaman yapılacak? Başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) KPSS şartı olmadan 55 bin personel alımı yapacak. Peki 2019 PTT personel alımı ilanlarına kimler başvuru yapabilecek? Başvuru Şartları neler? Ne zaman başvuru yapılacak. Hangi kadrolara alım yapılacak?

2019 PTT personel alımı başvuru formu ve şartları sorgulanmaya başlandı. 55 bin KPSS şartsız PTT personel memur alımı son dakika haberi yoğun ilgi görüyor. Bunun üzerine vatandaşlar PTT personel alımının hangi illerde yapılacağını ve alım tarihlerine odaklandı. 55 bin PTT personel alımı süreci ile ilgili geçtiğimiz haftalarda Mart ayı işaret edilmişti. Bunun üzerine PTT memur alımında kadro dağılımı nasıl olacak sorusunun yanıtı merak edilmeye başlandı. Memur olmak isteyenlerin kadro dağılımında birkaçı şu şekilde; Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama), Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik), Tekniker, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı olarak görev alacaktır.

PTT personel alımı ne zaman yapılacak merak konusu oldu. 2019 yılı PTT personel alımı başvuru formu yayında mı araştırılıyor. PTT memur personel alımlarına yoğun ilgi devam ediyor. KPSS şartsız PTT personel alımı son dakika haberleri güncel olarak takip ediliyor. 55 bin PTT personel alımının başvuru şartlarına ve alım tarihine haberimizde değindik. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) alımına kimler başvuruda bulunabilir sorgulanıyor. PTT memur alımında; 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşından büyük olmamak, kamu haklarından mahrum bırakılmamak gibi şartlar aranıyor. Peki PTT personel alımı başvuru şartları nedir? 2019 PTT memur personel alımı ne zaman?

Personel alımında son gelişme

Bu konu hakkında resmi bir yazı yayımlandı ve 2019 yılında personel alımı yapılacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra PTT personel alımına ilişkin resmi bi yazı yayımlandı ve yayımlanan yazıda PTT personel alımı hakkında bir değerlendirmelerde bulunuldu. Bu bağlamda 2019 yılında personel alımı yapılacağı ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğünün kurum idari kurulu 2018 Ekim ayı toplantı raporu yayımlandı. "2018/1 Personel alımı sınav sonucu taşeron, gişe, büro görevlisi, dağıtıcı ve teknik personel unvanlarında alıma çıkarılan 5000 sayısının doldurulamaması" talebine yer verildi.

"2018/1 5000 personel alımında ilişkin yapılan sınav sonucunda şirket bünyesinden müracaat eden taşeron firma elemanlarının müracaat ettikleri unvanlar da yazılı sınavın zor olması nedeniyle kazanamadıkları dolayısıyla alım yapılacak unvanların boş kaldığı anlaşılmaktadır.

Bu itibarla; PTT AŞ bünyesinde personel eksikliğinden kaynaklanan sorun ve problemlerin çözülmesi bakımından 2018/1 alım sonucunda 5000 personel alımından eksik kalan ve doldurulamayan unvanların tamamlanmasını teminen en kısa sürede alım yapılmasını talep ediyoruz" denildi.

Talep cevabında ise;

"Boş kalan pozisyonların doldurulmasını teminen 2019 yılında yeni bir personel ilanına çıkılması planlanmaktadır" ifadeleri yer aldı.

60 bin açık kadro bulunuyor

PTT'nin şu ana kadar 40 bin çalışanı bulunuyordu. 2018 yılında 60 binlik açık mevcuttu. Yine 2018'de yapılan 5 bin personel alımı ile PTT çalışan sayısı 45 bine ulaştı. 2023 yılına kadar ihtiyaç doğrultusunda peyderpey alım yapılmaya devam edecek. 55 bin alım da yapılınca PTT, 60 bin personel açığını tamamlamış olacak. Bu tabloda alım yapılacak sayı 5 bin gibi görünse de Afyon toplantısında yeni bir açıklama geldi. 2023 yılına kadar 5 bin personel emekli olacak. Yani 2019 itibariyle PTT'ye 60 bin personel alınacak.

Başvuru şartları neler?

18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşından büyük olmamak,

Kamu haklarından mahrum bırakılmamak,

Yüz kızartıcı suçlardan adli sicil kaydı bulunmamak,

Sağık problemi bulunmamak ve bunu belgeleyebilmek,

Emekli olmamak,

Daha önce çalıştığı kurum ve kuruluşlarda disiplin cezası almamış olmak,

Yapılacak yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak.

Kadro dağılımı nasıl yapılacak?

Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama)

Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik)

Tekniker

Mühendis

PTT Uzman Yardımcısı

Avukat

Postacı

Mimar

PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk)

Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık)

Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık)

PTT Uzman Yardımcısı (Endüstri Mühendisi)

PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık)

Gişe ve Büro Görevlisi (Firma elemanı)

PTT açılış saati

PTT şubeleri sabah 8.30'da işlem almaya başlıyor.

PTT çalışma zamanları

PTT şubeleri haftanın 5 günü açıktır. Merkez PTT şubeleri dışında tüm PTT'ler cumartesi günü kapalıdır. Sadece belirli bölgelerdeki PTT şubeleri cumartesi günü 13.30 kadar hizmet vermektedir. Bu saatler, kış aylarında ise 08.30/12.30 ve 13.30/16.30 şeklindedir. Saatler il ve ilçenin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. (Bazı merkezlerde 08.30/17.30 şeklinde olabilmektedir.)

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla PTT, Türkiye'nin posta örgütüdür. 2013 yılı Mayıs ayında TBMM'de kabul edilen tasarı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline gelmiştir.

6 Şubat 2017 yılında yayımlanan kararname ile devlete ait bütün hisselerinin Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi kararlaştırılmıştır.

Yorumlar (0)