Memur ve emeklileri ilgilendiren 3600 ek gösterge açıklandı

Memur ve emeklilerin beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili açıklama yapıldı

Memur Personel Alımı 13.03.2019, 13:09
Memur ve emeklileri ilgilendiren 3600 ek gösterge açıklandı

Emekli ikramiyelerini ve memur maaşlarını etkileyecek 3600 ek gösterge yasası için bekleyiş devam ediyor. Memurlar, yasanın çıkmasını dört gözle beklerken 3600 ek göstergenin yasalaşması halinde hangi meslek grubunun ne kadar maaş ve emekli maaşı alacağıyla ilgili sorular da merak konusu. 3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? İşte 3600 ek gösterge ile ilgili son açıklamalar şöyle:
3600 EK GÖSTERGE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAYACAK MI?”
Sağlık Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, 14 Mart Tıp Bayramı  sebebiyle yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının 7 gün 24 saat fedakarca görev yaptıklarını vurguladı. 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulunarak soru işaretlerini kaldıran Başkan Durmuş, Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen sorunları olduğunu, çalışanların bir an önce beklediği konulardan olan 3600 ek göstergenin bir takvime bağlanarak bütün sağlık çalışanlarına verilmesi, fiili hizmet süresi zammının bütün sağlık çalışanlarını kapsaması, icap nöbet ücreti sorunun çözülmesi, malpraktis uygulamalarının yeniden düzenlenmesi ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konularında ciddi adımlar atılmasını beklediklerini söyledi.
3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?
1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile beraber hem emekli maaşları hem de memur maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ayırım yapılmaksızın 3600 kapsamına alınırken, yeni göstergeyle emekli olacak memurların maaşları, emekli ikramiyeleri yaklaşık yüzde 20 yükselecek. Emekli ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Paket kapsamında yaklaşık 280 bin polis, 1 milyon 100 bin öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi bu paketten yararlanacak.

İLK ETAPTA KİMLERE VERİLECEK?
Daha önce Kalın’ın dört meslek grubuyla ilgili bir paket olacağını duyurmuştu. İlk etapta; polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi şeklinde gerçekleştirileceği duyurulmuş, dul ve yetimlerin de bu paketten yararlanacağı ifade edilmişti.
EK GÖSTERGE NASIL HESAPLANIR?
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli ek gösterge cetvellerinde hizmet sınıfı, kadro unvanı ve derecesine göre belirtilen ek gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı (0,130597) ile çarpılması sonucu ek gösterge aylığı bulunuyor. Bu brütten ise gelir vergisi, sosyal güvenlik kesintisi ve damga vergisi kesiliyor. Ek göstergelerin 2200’den ve 3000’den 3600’e çıkarılmasıyla emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. 
TABAN AYLIKLARI NASIL DEĞİŞİR?
Ek gösterge düzenlemesinin yasalaşması halinde, yasadan önce emekli olanların emekli ikramiyesinde fark ödemesi beklenmiyor. Ancak, mevcut emekli maaşlarının güncellenmesi yasaya göre mümkün. Ek göstergenin aylık bağlama oranını değiştirmesi ile bu memurların tümünün maaşında temel alınan taban aylıklar da değişime uğrayacak.  

Yorumlar (0)