İçişleri Bakanlığı 5 bin nüfus memuru başvuruları! Kimler başvurabilir? Başvuru için sınav şart mı?

Nüfus memuru alımına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaptı ve 1100 kamu personeli alımı olacağını ifade etmişti. Konu ile ilgili olarak 1600 nüfus memuru alımına ilişkin kadro ihdası yapıldı. Sendika tarafından bu alımın yapılması ve ek olarak da 3 bin 500 nüfus memuru alımı yapılması talep edildi. Kimlerin başvuru yapabileceği ise haberimizin detayında...

Memur Personel Alımı 21.04.2019, 22:24 21.04.2019, 22:46
İçişleri Bakanlığı 5 bin nüfus memuru başvuruları! Kimler başvurabilir? Başvuru için sınav şart mı?

E-Nüfus Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Ali Kart bu konu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Ali Kart açıklamalarında "1 Ocak 2017 tarihinde tüm ilçe nüfus müdürlüklerinde başlayan çipli kimlik dağıtımı şu ana kadar yaklaşık 37 milyon kişiye ulaşmıştır" ifadelerine yer verdi.

Konu ile ilgili olarak 1600 nüfus memuru alımına ilişkin kadro ihdası yapılmıştı. Sendika tarafından bu alımın yapılması ve ek olarak da 3 bin 500 nüfus memuru alımı yapılması istendi.

Kart ayrıca, adres işlemlerinin e-devlet üzerinden e-devlet şifresi ile yapılabilmesi, göçle gelen vatandaşların adres işlemlerinin göç idaresi tarafından yapılması, emniyet ve kolluk kuvvetlerinde bulunan parmak izi verilerinin tümünün nüfus müdürlüklerine devrinin tamamlanması, kaymakamlık binası dışında hizmet veren nüfus müdürlüklerine güvenlik kadrosu tahsis edilmesini talep etti.

Nüfus memuru alımına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yapmış ve 1100 kamu personeli alımı yapılcağını ifade etmişti. Ancak yaşanan iş yükünden dolayı 5 bin kamu personeli alımı yapılması talep ediliyor. 

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Birçok devlet memurluğu için aranan 35 yaş şartı nüfus memuru alımlarında da aranıyor. 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile ilanın yayınlanacağı baz alınarak 35 yaşını yaşını geçmemiş adaylar başvuru yapabilecek. Tam yaş hesaplaması için 01.01.1984 ve sonrasında doğanlar başvuru yapabilecek. Yani bu tarihlerden önce doğanlar maalesef yaş şartını sağlayamadığı için başvuru yapamayacak. 

Bunun yanı sıra yayımlanacak olan ilanda KPSS şartı da aranacaktır. Bu bağlamda yayımlanacak olan ilanda Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; Lisans mezunları için KPSSP(3), Ön lisans mezunları için KPSSP(93) puan türünden en az 60 puan alma şartı aranacaktır. 

Yorumlar (0)
28°
açık