Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 20 bin polis alımı yapacak! Başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir?

Emniye Genel Müdürlüğü (EGM) İlk etapta alımı yapılan 15 bin memurun ardından, en az lise mezunu olmak şartıyla 20 bin alım daha yapacağını açıkladı. POMEM, PMYO, PÖH ve PAEM kapsamında yapılacak 20 bin alım için başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir? Detaylar haberimizde...

Memur Personel Alımı 17.03.2019, 14:42 17.03.2019, 14:53
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 20 bin polis alımı yapacak! Başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir?

Emniye Genel Müdürlüğü (EGM) İlk etapta alımı yapılan 15 bin memurun ardından, en az lise mezunu olmak şartıyla 20 bin alım daha yapacağını açıkladı. POMEM, PMYO, PÖH ve PAEM kapsamında yapılacak 20 bin alım için başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir? İşte detaylar...

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından polis alımı yapılacak. EGM ile Polis Akademisi Başkanlığı arasında bir iş birliği yapıldı ve bu bağlamda 35 bin polis alımı yapılacağı açıklandı. 15 bin polis alımı yapıldı ve geriye 20 bin polis alımı yapılacağı belirtildi.

2018 yılında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yağtığı açıklamalarında Emniyet Gernel Müdürlüğü bünyesinde toplam 35 bin polis alımı yapılacağını ifade etmişti. Bu bağlamda 23. dönem POMEM kapsamında 15 bin polis alımı gerçekleştirildi ve geriye 20 bin polis alımı kaldı.

Hangi alanlarda alım yapılacak?

Kalan 20 bin polis alımının 2019 yılı içinda tamamlanacağı belirtildi. Alıncak olan 20 bin polis alımında mezuniyet şartının en az lise mezunu olacağı ifade edildi. POMEM, PMYO, PÖH ve PAEM kapsamında gerçekleştirilecek 20 bin alım için ilan tarihi henüz net değil.

Bilindiği gibi her yıl Polis Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 2250 erkek, 250 kadın olmak üzere 2500 polis alımı yapılmaktadır. Alınacak 20 bin polisin 2500 kişilik kısmı PMYO kapsamında TYT puanına göre alınacak. Başvuru yapacak adayların YKS 'de TYT oturumuna başvuru yapması gerekiyor.

Polis Özel Harekat alımı da gerçekleştirilecek

5 bin kişilik alım PMYO ve PAEM arasında pay edilirse kalan 15 binlik sayı da POMEM-PÖH olarak yapılacak. Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında 2019 yılında PÖH alımı yapılması için talimat verdiği ve personel ihtiyaç durumunun Polis Akademisi Başkanlığı tarafından analiz edildiğini belirtti.

Konu ile ilgili olarak Bakan Soylu açıklamalarında "daha önce de söyledim. Kızlarımızdan da PÖH alımı yapacağız" ifadelerine yer verdi ve PÖH alımı yapılacağını da ifade etmiş oldu.

Yorumlar (0)