2019 Yedek astsubay maaşları ne kadar? İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemi hakkında flaş açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getirildiğini açıkladı. Vatandaşlar yedek astsubaylık hakkında detayları araştırmaya koyuldu. Peki yedek astsubaylık nedir, maaşları ne kadar? Tüm ayrıntılar haberimizde...

Memur Personel Alımı 19.02.2019, 20:20
2019 Yedek astsubay maaşları ne kadar? İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.” dedi. Peki yedek astsubaylık maaşları ne kadar?

ASTSUBAY NE DEMEKTİR?

Astsubay: Hususi kanununa göre Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbeyi haiz olan askerdir.

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR?

Yeni askerlik sisteminde yer alacak yedek astsubaylık maaşları hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 2018 astsubay maaşları ise şöyle: İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan astsubayların maaşları kıdemlerine göre değişmektedir. Astsubayların aldıkları net maaş genel olarak 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermekte olup bu tutara kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk vb. gibi durumlarında dahil edilmesi ile maaşlar daha da yükselebilmektedir.

Yorumlar (0)