2019 Sayıştay eleme sınavı başvuruları başladı! Sayıştay sınavı başvuruları nasıl yapılır? | Sayıştay sınavı başvuru ekranı

2019 Sayıştay eleme sınavı başvuruları nasıl yapılır? Sayıştay Eleme sınavı ne zaman yapılacak? Haberimizde merakla araştırılan 2019 Sayıştay eleme sınavı hakkındaki her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca sınava girecek olanlar için sınav ücreti ve başvuru ekranıda haberimizde. İşte 2019 Sayıştay denetçi yardımcısı adaylığı eleme sınavı ile ilgili araştırılan detaylar haberimizde...

2019 Sayıştay eleme sınavı başvuruları başladı! Sayıştay sınavı başvuruları nasıl yapılır? | Sayıştay sınavı başvuru ekranı

Haberimizde "2019 Sayıştay eleme sınavı başvuruları nasıl yapılır?", "Sayıştay Eleme sınavı ne zaman yapılacak?" sorularının yanıtını bulabilirsiniz. Sınav ücreti ve başvuru ekranı yazımızda. Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı başvuru işlemleri bugün başladı. ÖSYM tarafından uygulanacak olan 2019 Sayıştay Eleme sınavı duyurusu yapıldı. İşte Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2019 Sayıştay denetçi yardımcısı adaylığı sınavının ne zaman yapılacağına dair detaylar...

2019-Sayıştay eleme sınavına katılacak olan adaylar, başvuruların nasıl yapıldığını ve başvurularda son gün ne zaman araştırıyor.

Sayıştay eleme sınavı başvuruları başladı! Başvuru nasıl yapılır?ÖSYM tarafından uygulanacak olan 2019-Sayıştay Eleme sınavı duyurusu yapıldı. Başvurular bugün başladı. Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı başvuruları 15 Ocak 2019'da sona erecek. 

SAYIŞTAY ELEME SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvurular, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) alınacaktır.

ÖSYM Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM’nin internet sayfasında yer alacaktır. ÖSYM Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan ve/veya eğitim bilgilerindedeğişiklik olan adaylar başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi bulunan adaylar ise başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile) veya diledikleri bir Başvuru Merkezinden yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacaktır.

SAYIŞTAY ELEME SINAVI BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

BAŞVURU SÜRESİ : 8-15 Ocak 2019 (Ücret ödeme için son gün, 16 Ocak 2019)

ELEME SINAVI TARİHİ : 23 Şubat 2019

SINAV SAATİ VE SÜRESİ : 10.15, 90 dakika

SINAV ÜCRETİ : 246,00 TL

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 10,00 TL

GEÇ BAŞVURU GÜNÜ : 23 Ocak 2019 (Sınav ücreti aynı gün ödenir.)

GEÇ BAŞVURU SINAV ÜCRETİ : 369,00 TL

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sınava, Eleme Sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 35 (otuzbeş) yaşını doldurmamış olanlar (1 Ocak 1984 ve daha sonraki doğumlular) başvurabilecektir. Sınava; hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki en az dört yıllık fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olanlar başvuru yapabileceklerdir.

SAYIŞTAY  NE İŞ YAPAR?

Anayasal bir kurum: Sayıştay’ın görev çerçevesi Anayasa’da düzenleniyor.

1876 Anayasası’ndan beri anayasal bir kuruluş statüsüne sahip.

Tarihi Divan-ı Muhasebat’a dayanıyor: Bugün faaliyette olan Sayıştay’ın tarihi Cumhuriyet’in öncülü olan Osmanlı’ya dayanıyor. Osmanlı İmparatorluğu da devlet harcamalarının hesabını tutan ve denetimini yapan Divan-ı Muhasebat’ı mali yapı açısından kendi öncülü olan Selçuklular ve İlhanlılardan devralmış.

SAYIŞTAY GÖREVİ NEDİR? 

Görevi ise kamuda hesap verme sorumluluğu ve mali saydamlığı sağlamak. Kurum denetim standartlarını uluslararası standartlarla uyumlu şekilde yapıyor.

SAYIŞTAY'DA STANDARTLAR NSIL SAĞLANIR?

Sayıştay Uluslararası Yüksek Denetim Kurumları Organizasyonu (INTOSAI), Avrupa Sayıştaylar Birliği (EUROSAI), Asya Sayıştaylar Birliği (ASOSAI) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Organizasyonu Sayıştayları Birliği’ne (ECOSAI) üye. Sayıştay bu uluslararası kurumlardan ASOSAI’nin Yönetim Kurulu Üyeliğini, EUROSAI’nin Yönetim Kurulu Üyeliğini ve 2. Başkanlığını, ECOSAI’nin ise Başkanlığını yürütüyor.

SAYIŞTAY BAĞIMSIZ BİR KURUMDUR

Denetim raporlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve kamuoyuna sunuyor. Sayıştay Meclis adına denetim yapıyor ama Meclis’le organik bir bağı bulunmuyor.

Denetimin planlanması, uygulanması ve sonuca bağlanması faaliyetleri mevzuat çerçevesinde, herhangi bir organın müdahalesi olmaksızın doğrudan Sayıştay tarafından yürütülür. Sayıştay, denetim usul ve esaslarını da teşkilat kanunu çerçevesinde doğrudan kendisi belirler. Yani Sayıştay başkanları hiçbir kamu ya da siyasi merciden emir, talimat almaz.

Bütçesini de bizzat Sayıştay kendi denetliyor.

YORUM EKLE