Kamu

Memur Olma Şartları Nelerdir?

Memur olma şartları nelerdir? Memur olmak isteyenler, talep edilen koşulları yerine getirmelidir. egehaber.com Haberimizde memur olmak isteyenlerin nasıl başvuru yapacağı, memur oldukları zaman alacakları maaşların miktarı, memur olmak için girilen sınavlar, memurlukta daha üst konuma geçmek için uygulanması gereken adımlar yer alır.

Memur Olma Şartları Nelerdir?

Memur olma detayları için istenilen şartların yerine getirilmesi gerekir. Aşağıda memur olacakların yapması gereken adımlar yer alır:

*Devlet memuru olmak için ilk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
*Bunun dışında sınavsız bir şekilde devlet memuru olacakların açılan kadroda istenilen pozisyonda çalışma faaliyetlerini kabul etmiş olması şartı aranır.
*Memur olmak isteyenlerin yasa dışı suçlarda bulunmaması gerekir. Yani memur olacaklar, hiçbir şekilde suç işleyerek ceza almamış olmalıdır.
*Bunun yanı sıra memur olmak için sağlık koşullarının da çok iyi olması gerekir. Adayların vücutlarında mesleklerini yapmaya engel olacak rahatsızlıkların olmaması gerekir.
Yukarıda yer alan şartların yerine getirilmesi sonucunda memur olmak isteyenler, girilmesi gereken sınavlarda yüksek puanlar alarak başvurularını istedikleri kurumlara gidip gerekli evraklarla beraber gerçekleştirebilir veya başvurularını internet üzerinden yapabilir.

Memur Maaşları

Memur olma hakkındaki en merak edilen konu olan memur maaşları, asgari ücretin artmasıyla birlikte her sene miktarlarında farklılık olur. egehaber.com Memurlara yapılan %3’lük zam oranıyla birlikte güncel olarak belirlenir. Memur maaşının miktarı, çalışanların kendilerini geliştirdikten sonra görevlerinde yükselmek için yapılan sınavlara girerek elde ettiği yüksek puanlar doğrultusunda konumlarının artması durumunda maaşları da doğru orantıda artacaktır. Bu yüzden memur olarak çalışmak isteyenler, sınavlara girerek kendilerini daha da yükseltmelidir.

Devlet Memurunun Görevleri

Devlet memurlarının meslek hayatları boyunca yapmakla yükümlü oldukları görev ve sorumlulukları vardır. Memurların aldıkları görevler çalıştıkları alanlara göre değişkenlik gösterir. Örneğin; kimi memur masa başında iş yaparken , kimileri de saha ortamında görev yapmaktadır. Bu yüzden devlet memurlarının aynı görevleri bulunmamaktadır. Her devlet memuru kendi alanlarına göre mesleklerini icra eder. Devlet memuru olmak isteyenlerin KPSS’ye girerek en az 70 puanı almaları gerekir.

Devlet Memurluğunda KPSS

Devlet memurluğunda KPSS puanı oldukça önemlidir. Devlet kurumunda çalışmak isteyenlerin KPSS’ye girerek en yüksek puanı çıkarmaları gerekir. Adaylara çıkarması önerilen puan en az 70’dir. Fakat, bu durum tercih yapılacak kurum ve kuruluşların puan kriterine göre değişir. Yani her kurum memur almak için aynı puanı istemez. Bu yüzden tercih yapılacak kurumların kendi içlerinde belirledikleri puanı almak yeterli olabilir. Sınava girecekler, sınavdan önce memur olarak çalışmak istedikleri kurumların resmi internet adresine giriş yaparak ne kadar puanla memur alımı gerçekleştirdiklerine bakabilir. Bu sayede ortalama puan bilinerek sınavda sorular çözülebilir.

Devlet Memurluğuna Başvuru Yapacaklar

Memur olma şartları ve başvuruda bulunacaklarda bazı özeliklerin olması gerekir. Aşağıda devlet memurlarının başvuru yapması için bulunması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

*Devlet memurluğu için sınava girmek isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
*Bununla birlikte devlet memuru olma yaş sınırının geçilmemesi gerekir. Memur olmak isteyenler, en çok 40 yaşında olmalıdır. 40 yaşından yukarıya hiçbir şekilde çıkılmamalıdır.
*Girilecek kurumların istedikleri eğitim seviyelerinden mezun olma şartını yerine getirenler, devlet memuru olarak görev yapabilir.
*Devlet memuru görevini yapmak isteyenlerin en az lise eğitimi görmüş olması gerekir. Bunun dışında KPSS’ye giriş yapılarak sınavda başarılı bir şekilde puan elde edip istenilen kuruma girmek için tercih yapılmalıdır.
Yukarıda verilen kriterleri yerine getiren herkes devlet memuru olmak için elde etikleri puanlarla birlikte tercih yaparak istedikleri kurumda çalışma hayatlarını oluşturabilir.

KPSS’ye Girmeyenlerin Devlet Memuru Olması Nasıl Gerçekleşir?

KPSS’ye girmeyenlerin devlet memuru olma şansları vardır. Fakat, bunun için istenilen şartlar da mevcuttur. Bu şartlardan en önemlisi sınavsız olarak belediyeye girenler, istenilen eğitim statüsünden mezun olmalıdır. Bunun dışında belediye tarafından istenen belge ve sertifikaların alınması gerekir. Ayrıca sınavsız bir şekilde memur olarak çalışanlar, hiçbir koşulda görevlerini engelleyecek hastalıkları vücutlarında taşımaması gerekir. Bununla birlikte belediyelerin belirledikleri yaş sınırına da uyum sağlamış olmaları şartı aranır. Sınavsız devlet memuru olarak görev yapacak erkek adayların askerliklerini yapıp hiçbir şekilde askerlik alanıyla ilişkisinin olmaması gerekir. Bütün bu şartlar doğrultusunda sınava girilmeden devlet memuru olunabilir. Fakat, sınavsız bir şekilde devlet memuru olanlar, kadrolulara göre çok daha düşük fiyatta çalışır. Ayrıca kadrolu çalışanlara göre daha fazla sürede çalışma saatleri olur. Bunun için memurların görevlerini yükseltmelerinde yapılan sınavlara girmeleri gerekir.

Memurluğa Yükselme Nasıl Olur?

Memurluğa yükselme mümkündür. Fakat devlet memurlarının görevlerinde yükselip daha yüksek maaş alabilmeleri için istenilen aşamaları başarılı bir şekilde geçmeleri gerekir. Devlet memurluğu görevinde yükselmek için ilk önce 3 yıl verilen görevde faaliyet gösterilmesi gerekir. Bunun sonucunda devlet memurları görevde yükselme sınavlarına girmelidir. Sınavda başarılı bir şekilde puan elde edenler, devlet memurları hizmetli kadrosunda çalışmak yerine çalıştıkları kurumun kadrosuna geçerek daha iyi koşullarda çalışma imkanını elde eder. Bu sayede görevlerinde yükselen memurların maaşları da yükselmiş olur. Bununla birlikte memurlar, daha önce faaliyet gösterdikleri hizmetli kadrosunda, çalıştıkları süreden daha kısa bir zamanda çalışıp işlerini bitirme fırsatına sahip olur. Bunun için imkanlarını daha iyi seviyeye çıkartmak isteyenler, KPSS’ye veya görevde yükselme sınavlarına girerek güzel başarılar göstermelidir.

Kaynak: egehaber.com