Genel

Memur maaşlarına yüzde 3 zam açıklaması! Memurlara ne kadar zam verildi?

Asgari ücrete yüzde 21,5 oranında zam yapılırken, memurlara yüzde 3+3 zam yapıldığı iddia edildi. Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, 2021 yılı için memur maaşlarına yüzde 3 zam yapıldığını açıkladı. 2020 yılında bile 4+4 zam yapılırken, 2021’de 3+3 zam yapılmasını eleştiren Muratoğlu, Ayçiçek yağına bile yüzde 110 zam yapıldığını hatırlattı.

Murat Muratoğlu kaleme aldığı köşe yazısında, sendikaların yalandan masaya oturduklarını iddia etti. Memur ve emekli maaşlarının en azından enflasyon oranında zam yapılmasını konu alan Muratoğlu, ama enflasyon rakamlarının bile artması gerekirken düştüğüne dikkat çekti.

Yalandan çıktılar, “AKPARTİ’nin 16’ncı yılında yüzde 16 zam istiyoruz” deyip yüzde 3 teklifi duyunca yalandan masayı terk ettiler. Uyku tutmamış olacak ki; gecenin köründe bir araya geldiler, imzayı bastılar! Sarıya boyadılar her yeri, şimdi kına yaksınlar. Memur ve memur emeklileri 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için yüzde 3+3 zam için anlaştılar. Halbuki memur değil de ayçiçek yağı olsalardı sadece bu yıl yüzde 110 zam alacaklardı.

Sorsan ne devletin ne de sendikanın istediği oldu. Hakem heyetine gidildi. Bu işin budur yolu… Halbuki zam oranları çoktan belirlenmişti. Bu sayede kimse tepki çekmeyecekti.

Sözleşmede, enflasyon farkı denince kaç artı kaç olduğunun bir önemi yok! Önce enflasyonu geçmesi gerek. Az kalırsa enflasyon farkına tamamlanıyor. Enflasyon ise her daim indirimde…

Sendika ne isterse istesin iktidar yine vermek istediğini veriyor. Neden boşu boşuna pazarlık yapılıyor? Niye sendika yöneticilerine maaşlar ödenip, masrafları karşılanıyor? Neden sendikalar var? Yüzde 3+3 zam için mi? Ne işe yararlar? Buyursunlar bu soruları cevaplasınlar.

Sendikaya gelene kadar memlekette gerçekte kaç memur var? Kim, hangi statüyle, nerede çalışıyor? İşe gidip gelen kaç kişi var? Kaçı bankamatik memuru? Kaç yerden maaş alıyorlar? Sayılarını bilen yok!