Gündem

Meclis’ten geçti! O saatlerde alkol satana 320 bin liraya kadar ceza

Alkol satışıyla ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi. Saat 22.00 ile 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına uymayanlara 320 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış kişilere alkol satanların 5 yıl içinde üçüncü kez söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde içki satış belgeleri iptal edilecek, bu kişilere 2 yıl süreyle satış belgesi verilemeyecek.

Meclis’te alkol satışıyla ilgili yeni düzenleme kabul edildi. Saat 22.00 ile 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına uymayanlara 320 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış kişilere alkol satanların 5 yıl içinde üçüncü kez söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde içki satış belgeleri iptal edilecek, bu kişilere 2 yıl süreyle satış belgesi verilemeyecek.

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin kabul edilen maddelerine göre, alkollü içkileri otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yoluyla tüketicilere satan, postayla satışını yapanlara 20 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

320 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI

Saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞ BELGELERİ İPTAL EDİLECEK

Alkollü içkileri 18 yaşını doldurmamış bireylere satan veya sunanlar ile 22.00 – 06.00 saatlerinde perakende olarak satanların, bu fiilin işlenmesinden sonraki 5 yıl içinde üçüncü defa söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış belgeleri iptal edilecek.

Bu kişilere 2 yıl süreyle söz konusu belgenin yenisi verilemeyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu